مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ لغمان، می‌گویند که نزدیک به ۵۰ آبده و ساحه‌ی تاریخی از جمله قلعه‌ی تاریخی سراج، زیارت‌گاه مهترلام بابا و منار شاهی، در این ولایت وجود دارد که به بازسازی نیاز دارند. این آبده‌ها و ساحه‌های تاریخی، از مکان‌های تاریخی و معروف شهر مهترلام، مرکز لغمان اند.

محمدنادر مخور، آمر فرهنگ و گردش‌گری ریاست اطلاعات و فرهنگ لغمان، به سلام‌وطندار می‌گوید که شماری از بناهای تاریخی بازسازی‌شده در این ولایت، به توجه جدی نیاز دارند. او می‌افزاید که اکنون مکان‌های تاریخی این ولایت، از جمله «قلعه‌ی عقل تمامی، منار شاهی و زیارت‌گاه آخوندزاده بابا»، در معرض خطر تخریب قرار دارند و برای بازسازی آن‌ها، پیشنهادهایی به حکومت مرکزی ارائه شده است. او می‌گوید: «برخی ساحه‌ها تخریب‌شده است؛ مانند قلعه‌ی عقل تمامی که باید به همین حالت حفظ شود. دو آبده‌ی دیگر نیز نیاز شدید به بازسازی دارند. ما پیشنهاد داده‌ایم و خدا کند که منظور شود و این‌ها بازسازی شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از فرهنگیان لغمان، از حکومت می‌خواهند که برای حفاظت از برخی مکان‌های تاریخی بازسازی‌شده، توجه جدی کند. آنان می‌گویند که برای حفاظت از قلعه‌ی تاریخی سراج و زیارت مهترلام بابا، باید توجه ویژه انجام شود. محب‌الرحمان مالیار، یکی از فعالان فرهنگی لغمان، در این باره می‌گوید: «نیاز است که ذهن هم‌وطنان در باره‌ی این ارزش‌ها روشن شود. تبلیغ‌ها، سمینارها و کلکسیون‌ها ساخته شود و موزیم گسترش یابد. من پیشنهادهای مشخصی دارم، این که تشکیلات اضافه شود و از جامعه‌ی جهانی و  یونسکو، باید درخواست هم‌کاری شود.»

در همین حال، شماری از باشندگان لغمان نیز، از ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت، می‌خواهند که دیگر مکان‌های تاریخی این ولایت را نیز تثبیت کنند. آنان می‌گویند که در این ولایت، مناطق تاریخی زیادی وجود دارد که هنوز تثبیت نشده و مورد بی‌توجهی حکومت قرار گرفته است. عبدالاحد میرنی، باشنده‌ی شهر مهترلام، می‌گوید: «خواست ما از حکومت این است که به آبده‌های تاریخی به ویژه در لغمان، توجه کند. آن‌هایی که به بازسازی نیاز دارند، بازسازی شوند. اگر مورد توجه جهان قرار نگرفت، دست‌کم مورد توجه شهروندان در داخل قرار بگیرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

لغمان در شرق افغانستان، از ولایت‌هایی است که آثار و آبده‌های تاریخی زیادی مانند منارها، قلعه‌ها و زیارت‌گاه‌ها را در خود جا داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: