هفتمین دور محفل عروسی گروهی ۵۰ پسر و دختر جوان، امروز (پنج‌شنبه، ۱۵ سرطان) از سوی بنیاد خیریه‌ی «امام سجاد»، در هرات برگزار شد.

سیدعلی رضوی، مسئول برگزاری این محفل، به سلام‌وطندار می‌گوید که برای هر زوج به گونه‌ی میان‌گین، ۲۵ هزار افغانی جهیزیه خریداری شده است. او، می‌افزاید که بنیاد «امام سجاد» تلاش دارد که با کم‌ترین هزینه و بهترین امکان‌ها، به آن‌هایی که به دلیل ناداری نمی‌توانند عروسی کنند، محفل عروسی برگزار کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

مصطفا حسنی، تازه‌داماد شامل این محفل عروسی، با ابراز خرسندی از برگزاری چنین برنامه‌هایی، می‌گوید: «یک‌ونیم سال از نامزدی من گذشت و به دلیل مشکلات اقتصادی، نتوانستم که عروسی خود را برگزار کنم. وضعیت اقتصادی‌ام خوب نبود و نمی‌توانستم مصارف عروسی خود را آماده کنم.»

بازمحمد حسینی، داماد دیگری در این محفل عروسی، با اشاره به بلندبودن گراف ناداری در افغانستان، می‌گوید که برگزاری عروسی‌های گروهی، بایستی در کشور نهادینه شود. حسینی، می‌افزاید: «خیلی خوش‌حال استم که به یک طریقه‌ی سهل و آسان، می‌توانیم که این فرهنگ را در داخل جامعه گسترش دهیم. این ازدواج‌ها، جلو فرار جوانان از کشور را می‌گیرد. از افراد خیر، می‌خواهیم که چنین ازدواج‌های دسته‌جمعی را زیادتر برگزار کنند.»

در سوی دیگر، کارشناسان امور فرهنگی، بر این باور اند که برای سهل‌سازی تشکیل خانواده، نیاز است که برگزاری محفل‌های عروسی گروهی، جزو فرهنگ مردم شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سیدکاظم موسوی، یکی از فرهنگیان در هرات، می‌گوید: «تلاش ما فرهنگیان، باید این باشد تا مشکلات جامعه که جوانان از آن رنج می‌برند را پیدا کرده، برایش چاره بسنجیم.»

هزینه‌ی بلند عروسی و فراخ‌بودن دایره‌ی ناداری در افغانستان، باعث شده که جوانان زیادی اعم از دختر و پسر، در سنی که دوست دارند، نتوانند زیر یک سقف زندگی مشترک شان را آغاز کنند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: