یک کارخانه‌ی دارو و سیروم‌سازی، به ارزش ۲۵ میلیون دالر در شهر کابل آغاز به کار کرد. مسئولان این کارخانه‌ی دارو و سیروم‌سازی، می‌گویند که این کارخانه ۱۱۰ هزار سیروم در ۲۴ ساعت تولید می‌کند.

تواب‌جان غفوری، مسئول این کارخانه، می‌گوید که هم‌اکنون این کارخانه ۲۰ گونه سیروم تولید می‌کند و در آینده‌ی نزدیک قرار است در بخش داروسازی هم فعالیت کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «۱۱۰ هزار سیروم در ۲۴ ساعت تولید می‌کنیم و تولیدات ما از سیروم به ۲۰ نوع می‌رسد و ما در افغانستان قادر خواهیم شد که سیروم مورد نیاز را تولید کنیم.»

در همین حال، مسئولان وزارت صنعت‌و‌تجارت، می‌گویند که افغانستان پیش از این، سیروم مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد می‌کرد و اکنون کشورهای دیگر برای دریافت سیروم افغانستان درخواست داده اند.

قدرت‌الله جمال، معین وزارت صنعت‌و‌تجارت، از شهروندان می‌خواهد که از تولیدات دارویی داخلی افغانستان استفاده کنند.

او می‌گوید: «در افغانستان چندین شرکت دیگر نیز در تولید سیروم فعالیت می‌کنند و یمن، عراق و کشورهای دیگر می‌خواهند که از سیروم افغانستان استفاده کنند.»

این در حالی است که مسئولان در اداره‌ی ملی غذا و داروی افغانستان، به سلام‌وطندار می‌‌گویند که هم‌اکنون در سراسر کشور ۹۵ کارخانه‌ی تولید دارو فعالیت می‌کنند و نیز این اداره در نظر دارد بعضی از داروهایی که در افغانستان تولید می‌شود، واردات آن از دیگر کشورها به افغانستان را ممنوع کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

جاوید هژیر، سخن‌گوی اداره‌ی ملی غذا و دارو، می‌گوید: «فعلاً در افغانستان ۹۵ کارخانه‌ی تولید دارو فعالیت می‌کند و سهولت‌ها در پروسه‌ی جوازدهی و ثبت اقلام تولید دارو در افغانستان بیش‌تر شده است و ۱۵ قلم دارو که در افغانستان تولید می‌شود، برای حمایت کارخانه‌های تولیدی، واردات آن‌ها از بیرون از کشور ممنوع شده و نیز ظرفیت تولیدات داخلی ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.»

به گفته‌ی مسئولان در اداره‌ی ملی غذا و دارو، در جریان سال روان شش کارخانه‌ی تولید دارو در افغانستان جواز فعالیت دریافت کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: