دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، با فرستادن خبرنامه‌ای به سلام‌وطندار می‌گوید که هیئتی از کمیته‌ی مشورتی امور مالی و اداری سازمان ملل متحد، برای ارزیابی کارهای یوناما به کابل آمده است.

در خبرنامه‌‌ی یوناما آمده است: «هیئتی از کمیته‌ی مشورتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در باره‌ی مسائل اداری و بودجه‌ای (ACABQ) در حال حاضر از افغانستان بازدید می‌کند تا کارهای هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) را ارزیابی کند.»

در همین حال، وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست افغانستان، با پخش خبرنامه‌ای گفته که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت با هیئت کمیته‌ی مشورتی امور مالی و اداری سازمان ملل متحد در کابل دیدار کرده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در خبرنامه‌ی وزارت امور خارجه، گفته شده که در این نشست در باره‌ی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد، اثربخشی کمک‌های انسان‌دوستانه و پشتیبانی از پروژه‌های توسعه‌ای در افغانستان، بحث و گفت‌وگو شده است.

در بخشی از خبرنامه‌‌ی وزارت خارجه آمده است: «کمک‌ها باید به گونه‌ای مصرف شود که مردم کار پیدا کنند، تولید داخلی و صنعت رشد کند و سازمان ملل متحد نیازهای خود را از بازارهای افغانستان تأمین کند تا از سکتور خصوصی افغانستان پشتیبانی شود.»

از سویی هم، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که ایجاد فضای هم‌کاری و هم‌آهنگی جهانی با افغانستان و تأثیر آن بر منطقه، پشتیبانی از حقوق بشر، دست‌رسی به بهداشت و نیز دست‌رسی همگانی به آموزش‌وپرورش، از جمله وظایف اساسی یوناما در افغانستان است.

به باور این آگاهان مسائل سیاسی، یوناما در چند سال گذشته نتوانسته است وظایف اساسی خود را به گونه‌ی بهتر انجام دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

میرویس آشفته، آگاه مسائل سیاسی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «مأموریت یوناما، ترویج و پشتیبانی از حقوق بشر و فراهم‌سازی زمینه‌ی کار و تحصیل به زنان، از وظایف اساسی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان است که هنوز انجام نشده است.»

سیدمقدم امین، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که هم‌اکنون یوناما در نقش تحلیل‌گر کار می‌کند. «اول این که یوناما در حقیقت در انجام وظایف اصلی‌اش ناکام بوده و دوم تنظیم کمک‌های انسان‌دوستانه درست صورت نمی‌گیرد و یوناما هرازگاهی با امارت اسلامی رابطه‌ی هم‌کاری ندارد.»

گفتنی است که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، در ۲۰۰۲ میلادی با صدور قطع‌نامه‌ی ۱۴۰۱ از سوی شورای امنیت این سازمان شکل گرفت. هدف از شکل‌گیری یوناما، کمک به مردم افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: