شورای امنیت سازمان ملل متحد، شب گذشته (جمعه، ۲۵ حوت)، قطع‌نامه‌ای را با اکثریت آرا به ‌تصویب رساند که بر اساس آن مأموریت دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، دست‌کم تا یک ‌سال دیگر (۱۷ مارچ ۲۰۲۵) تمدید شده‌ است. پیش‌نویس این قطع‌نامه که از سوی نمایندگی جاپان در سازمان ملل متحد تهیه شده ‌است، بر پشتیبانی قاطع از مأموریت یوناما و همین گونه روزا اوتونبایوا، رییس یوناما تأکید دارد.

در همین حال، حکومت سرپرست امارت اسلامی، از تمدید مأموریت یوناما استقبال می‌کند و آن را به سود افغانستان می‌داند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «تمدید مأموریت یوناما ان‌شاءالله که به خیر افغانستان خواهد بود؛ چون افغانستان نیاز به ارتباط دارد، یوناما می‌تواند در این راستا تحکیم‌کننده‌ی روابط باشد. خواست مردم افغانستان این است که یوناما بتواند نمایندگی خوبی بکند.»

همین گونه، امارت اسلامی، می‌خواهد که تمدید مأموریت یوناما بر حل مشکلات موجود میان این حکومت و جامعه‌ی جهانی منجر شود. مجاهد در این باره می‌افزاید: «موضوعات باقی‌مانده از طریق افهام‌وتفهیم حل می‌شود. باید کرسی افغانستان به مردم افغانستان داده شود؛ پول‌های افغانستان آزاد شود؛ اعمال فشارهای نادرست و فشارهای نادرست استفاده نشود و هم‌چنان اتهامات وارد نشود و از موضوعاتی که راه حل دارد، باید سوءاستفاده‌ی سیاسی نشود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

آگاهان، ادامه‌ی مأموریت یوناما را برای رسیدگی به بحران بشری ناشی از چالش‌های اقتصادی در افغانستان مهم و در شرایط کنونی افغانستان، یک نیاز می‌دانند.

محمدزلمی افغانیار پوپل، رهبر «جریان همبستگی ملت واحد افغانستان» در این باره می‌گوید: «این که فعالیت یوناما تمدید شده ‌است، اگر جنبه‌ی مثبتش را فکر کنیم، کار بسیار خوبی است؛ اما در مورد افغانستان هرازگاهی بر مبنای واقعیت‌های جامعه موضوعاتی را مطرح بحث نمی‌سازند و هدف شان تطبیق عمق استراتژیک منافع کشورهایی که بالای شان نفوذ دارد، است.»

از سویی هم، آگاهان از این که نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در بیش‌تر از دو سال گذشته نتوانسته ‌است برای تغییر وضعیت سیاسی در افغانستان نقش خود را به خوبی انجام دهد، انتقاد دارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ولی فروزان، آگاه روابط بین‌‎الملل، در این باره می‌گوید: «نقش ملل متحد را ما اگر از دیدگاه سیاسی و مسائل به‌رسمیت‌شناختن و همین گونه مسائل دیپلماتیک ببینیم، اعتبار خود را از دست داده ‌است.»

در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که شب گذشته در باره‌ی ارزیابی مأموریت یوناما برگزار شده بود، کشورهایی مانند چین و روسیه برای حل مسئله‌ی افغانستان بر ادامه‌ی تعامل جهان با حکومت سرپرست افغانستان تأکید کردند.

با این حال، تمدید مأموریت یوناما با استقبال‌هایی نیز روبه‌رو شده‌ است. سازمان عفو بین‌الملل با استقبال از این تصمیم، از یوناما خواسته ‌است که برای رسیدگی به وضعیت حقوق‌بشری در افغانستان، به عنوان یک اولویت، دقت بیش‌تر کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: