یک کارخانه‌ی پروسس پنبه، به هزینه‌ی ۷۲ میلیون افغانی در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، به فعالیت آغاز کرد. این کارخانه که امروز به فعالیت آغاز کرده است، در ۲۴ ساعت می‌تواند ۶۰ تُن پنبه‌دانه را پروسس کند.

غلام‌محمد، مسئول این کارخانه، می‌گوید که در این کارخانه، پنبه‌ی خالص، روغن، صابون و کنجاره تولید می‌شود و برای ۱۰۰ تن نیز، زمینه‌ی کار فراهم شده است.

او می‌افزاید: «۷۲ میلیون افغانی سرمایه‌گذاری کرده‌ام و نزدیک به ۱۰۰ تن با ما در این کارخانه کار می‌کنند. این کارخانه در ۲۴ ساعت می‌تواند ۶۰ تُن مواد خام را پروسس کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شماری از کارگران در این کارخانه، می‌گویند که از این پس، نیازی ندارند که برای کارگری به کشورهای دیگر بروند.

عبدالاحمد، یک تن از کارگران این کارخانه، می‌گوید: «خیلی خوش‌حالم که در این جا کار می‌کنم. ما بی‌کار بودیم و در این جا به ما زمینه‌ی کارکردن فراهم شده است.»

نصیر، یک تن دیگر از کارگران این کارخانه، نیز می‌گوید: «این‌ جا تنها من نه، بل که خیلی از دوستانم مشغول کار اند. کارخانه فعال شده و به دیگران نیز، زمینه‌ی کار فراهم خواهد شد. امیدواریم دیگر تاجران نیز، چنین کارخانه‌هایی ایجاد کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، عبدالولی هاشمی، رییس صنعت و تجارت هلمند، می‌گوید که تلاش‌های گسترده‌ای را برای ایجاد فرصت‌های کاری آغاز کرده اند، تا سرمایه‌گذاران داخلی و سرمایه‌دارانی که در بیرون از کشور به سر می‌برند، به پیمانه‌ی بزرگ در این ولایت سرمایه‌گذاری کنند.

این کارخانه در حالی در هلمند به فعالیت آغاز کرده است که بسیاری از سرمایه‌گذاران، نبود امنیت و کم‌بود برق را از مهم‌ترین عامل‌های سد راه شان می‌دانند؛ اما مقام‌های حکومتی همواره در مورد حل این مشکلات اطمینان داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: