قرارداد حفر دو حلقه چاه گاز ساحه‌ی یتیم‌تاق در جوزجان پس از داوطلبی، امروز (شنبه، ۱۶سرطان) در یک نشست خبری میان سرپرست وزارت معادن و پترولیم و شرکت ترکی «سفیر دریلینک سرویسزیز» در کابل به امضا رسید.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که قرارداد حفر این دو حلقه چاه گاز با عمق ۱۶۵۰ متر، به ارزش هفت میلیون و ۵۰۰ هزار دالر امریکایی برای یک سال امضا شده است.

او، می‌افزاید که پس از کندن‌کاری این دو حلقه چاه، ۳۰۰ هزار مترمکعب گاز در شبانه‌روز از آن استخراج خواهد شد. «قرارداد حفر دو حلقه چاه‌ گازی در ساحه‌ی یتیم‌تاق شبرغان؛ می‌خواهیم این قرارداد امضا شود و کمی جزئیات بدهیم که در داوطلبی آن یک کمپنی ترکی به نام سفیر دریلینک سرویسیز به ارزش ۷.۵ میلیون دالر برنده شده و کار حفاری به عمق ۱۶۵۰متر به مدت یک سال انجام می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که افغانستان ظرفیت تولید میلیارد‌ها مترمکعب گاز طبیعی را دارد که از میان، تنها در حوزه‌ی نفتی آمو دریا از چندین چاه، ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز در شبانه‌روز استخراج می‌شود.

مسئولان وزارت معادن و پترولیم، می‌گویند که در این داوطلبی پنج شرکت بیرونی اشتراک داشتند که از این میان، شرکت ترکی «سفیر دریلینک سرویسزیز» برنده‌ شناسایی شده است.

مسئولان شرکت برنده، می‌گویند که با حفاری این دو حلقه چاه گاز، برای ده‌ها تن در افغانستان زمینه‌ی کار فراهم می‌شود.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

قدیر کرکوچ، رییس شرکت سفیر دریلینک سرویسزیز، می‌گوید: «چندین تن از مهندسان/ انجنیران ترکی در این پروژه کار خواهند کرد و در کنار آن به ۵۰ تن از شهروندان افغانستان زمینه‌ی کار فراهم می‌شود.»

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید که به زودی قرارداد چهار هزار کیلومتر‌مربع گاز ساحه‌ی طوطی‌میدان فاریاب به ارزش یک میلیارد دالر با یک شرکت بیرونی امضا خواهد شد.

افغانستان با داشتن ذخیره‌های طبیعی نفت و گاز، هنوز یکی از واردکنندگان این دو مواد مهم در جهان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: