امروز، از یک مجموعه‌ی داستان کوتاه زیر نام «گودی‌گک یادگاری» که توسط عزیزه احدی نوشته شده است، در بلخ رونمایی شد. گودی‌گک یادگاری، شامل پنج داستان کوتاه است.

بانو احدی، با انتقاد از نبود برنامه‌های حمایتی برای نویسندگان، محتوای داستان کتاب خود را چنین بیان می‌کند: «گودی‌گک یادگاری، اولین اثر من است که در ۵۰۰ جلد چاپ کرده‌ایم. هیچ کسی حمایت مالی نکرده و مامایم هزینه‌ی چاپ را پرداخت کرده است. داستان این کتاب، روایتی از زند‌گی یک دختر ۱۱ساله است که به شوهر داده شده است.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

در همین ‌حال، شماری از فرهنگیان و نویسندگان در بلخ نیز، با تأیید حرف‌های عزیزه از نبود برنامه‌های حمایتی شکایت دارند.

شماری از نویسندگان در بلخ، از حکومت سرپرست و بازرگانان می‌خواهند که برای رشد و گسترش فعالیت‌های ادبی و هنری، از آن‌ها پشتیبانی کنند.

سکندر بامدادی، در محفل رونمایی این کتاب که امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ عقرب) برگزار شد، گفته است: «شاعران و نویسنده‌های ما چالش‌های فراوانی دارند که این‌ها کم‌تر حمایت می‌‌شوند و کم‌تر می‌توانند اثر هنری و ادبی منتشر کنند.»

همین گونه، تقی واحدی، یکی دیگر از نویسندگان در این محفل، می‌گوید که حکومت باید زمینه‌ی چاپ و نشر کتاب‌ها را برای نویسندگان فراهم کند و افزون بر این، شهروندان نیز با خریداری و خواندن کتاب‌ها، به تشویق آن‌ها کمک کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، ذبیح‌الله آریایی، مسئول بخش هنر و فرهنگ ریاست اطلاعات‌و‌فرهنگ بلخ، می‌گوید که برای پشتیبانی از نویسندگان، از وزارت اطلاعات‌و‌فرهنگ درخواست کمک شده است. او، می‌گوید: «ما عنوانی به وزارت پیشنهاد دادیم که شاعران و نویسنده‌هایی که کتاب و اثر چاپ و نشر می‌کنند، مورد حمایت مالی قرار بگیرند، امید که پاسخ مثبت بگیریم.»

نویسندگان در بلخ، در حالی از نبود حمایت‌های مالی برای چاپ آثار شان شکایت دارند که در جریان سال‌های پسین، فرهنگ مطالعه میان شهروندان کم‌رنگ شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: