مسئولان ریاست اطلاعات‌وفرهنگ پکتیا، می‌گویند که به دستور وزارت اطلاعات‌و‌فرهنگ، امروز (شنبه، ۳۰ ثور) یک نمایش‌گاه کتاب را زیر نام «هفته‌ی کتاب» در شهر گردیز، مرکز این ولایت، برگزار کرده اند.

ثواب‌جان اسلم‌یار، رییس اطلاعات‌و‌فرهنگ پکتیا، می‌گوید که هدف از برگزاری این نمایش‌گاه یک‌روزه، تشویق جوانان به کتاب‌خوانی و تقویت فرهنگ مطالعه در جامعه است.

او می‌افزاید: «در ریاست اطلاعات‌وفرهنگ، یک کتاب‌خانه‌ی عمومی وجود دارد که جوانان تحصیل‌کرده، در هر زمانی می‌توانند به آن مراجعه و کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را مطالعه کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی اسلم‌یار، روحیه‌ی کتاب‌خوانی در میان جوانان کم‌رنگ شده یا هم بیش‌تر وقت‌ها، به گونه‌ی آنلاین مطالعه می‌کنند که باعث کاهش خریدوفروش کتاب شده است.

احمدالله، دانش‌جوی دانش‌کده‌ی کمپیوترساینس دانش‌گاه پکتیا و بازدیدکننده از این نمایش‌گاه، می‌گوید که جوانان به دلیل نداشتن دورنمای روشن و ناامیدی‌ای که دامن‌گیر شان است، به خریدن کتاب و کتاب‌خوانی علاقه‌ای ندارند.

همین گونه، محمدرضا مظلوم‌یار، کتاب‌فروش در شهر گردیز، می‌گوید که تعطیلی مکتب‌ها و دانش‌گاه‌های دخترانه در کشور نیز، بر روان مردم تأثیر منفی گذاشته و بازار فروش کتاب را از رونق انداخته است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این که کتاب‌خوانی در افغانستان، هیچ گاهی به عادت روزانه‌ی شهروندان بدل نشده؛ اما در دو دهه‌ی رژیم جمهوری، نشریه‌های زیادی در افغانستان سالانه صدها عنوان کتاب در بخش‌های مختلف چاپ می‌کرد و علاقه به‌ کتاب‌خوانی در جوانان افزایش یافته بود.

سقوط جمهوری، در کنار دیگر پیامدهایی که داشت، علاقه به کتاب‌خوانی را نیز در جوانان و دیگر شهروندان کاهش داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: