مسئولان در مدیریت ترافیک غزنی و فرماندهی امنیه‌ی این ولایت، به سلام‌وطندار می‌گویند که رقم رویدادهای ترافیکی در غزنی به ویژه در شاه‌راه کابل­_کندهار، افزایش یافته است.

نوراحمد رهبر، مدیر ترافیک غزنی، می‌گوید که ۱۳۵ رویداد ترافیکی در جریان چهار ماه پسین در این ولایت رخ داده است که در نتیجه‌ی آن، شماری کشته و زخمی شده اند.

مدیر ترافیک غزنی، می‌افزاید: «۱۳۵ رویداد ترافیکی در ولسوالی‌ها و ولایت رخ داده است. از میان رویدادهایی که ثبت شده، در ۳۰ رویداد آن افراد آسیب دیده و هشت نفر جان شان را از دست داده اند.»

در سوی دیگر، خالد سرحدی، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی غزنی، می‌گوید که بی‌احتیاطی رانندگان و سرعت‌ بیش از اندازه‌ی آن‌ها در هنگام رانندگی، سبب افزایش رویدادهای ترافیکی در این ولایت شده است.

او می‌افزاید که برای کاهش رویدادهای ترافیکی در غزنی در هم‌کاری با مدیریت ترافیک این ولایت، برنامه‌های آگاهی‌دهی و آموزشی را به رانندگان آغاز کرده اند. «در غزنی و ولسوالی‌های آن، بارندگی بود؛ رانندگان هم بی‌احتیاط رانندگی می‌کنند. مدیریت ترافیک غزنی به رانندگان هدایت داده و سمینارها را آغاز کرده است که رانندگان قوانین ترافیکی را آموزش ببینند و طبق آن عمل کنند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

خالد سرحدی، بازسازی شاه‌راه عمومی کابل_کندهار را، از دیگر علت‌های افزایش رویدادهای ترافیکی در غزنی عنوان می‌کند.

شاه‌راه عمومی کابل_کندهار که بخش بزرگ آن از غزنی گذشته و ۱۰ ولسوالی این ولایت در دو طرف این شاه‌راه واقع شده، از شاه‌راه‌های مهم و پررفت‌وآمد است که ولایت‌های جنوبی را با کابل وصل می‌کند.

وزارت فواید عامه در سال روان کار بازسازی شاه‌راه عمومی کابل_کندهار را آغاز کرد و بر اساس اطلاعات ریاست فواید عامه‌ی غزنی، کار حدود ۷۰ درصد این شاه‌راه در غزنی به پایان رسیده است.

در همین حال، شماری از رانندگان در شاه‌راه کابل_کندهار، می‌گویند که پس از بازسازی این شاه‌راه، سرعت رانندگی افزایش یافته و بی‌توجهی رانندگان به قوانین ترافیکی، سبب افزایش رویدادهای ترافیکی در این شاه‌راه شده است.

ظفرخان، راننده در مسیر شاه‌راه کابل_کندهار، می‌گوید: «در گذشته سرعت موترها کم بود؛ به همین خاطر حادثه هم کم رخ می‌داد. حالا جاده‌ها به صورت درست ساخته شده و رانندگان به حدی سرعت می‌گیرند که از کنترل خارج است.»

حاجی‌محمد، دیگر راننده که هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی برخورد موترش با موتر دیگری، زخمی شده است، نیز می‌گوید: «بی‌احتیاطی از راننده‌ی مقابل بود که به سرعت رانندگی می‌کرد، دو نفر در موتر من بود، چند نفر در موتر او بودند که زخمی شدند. جاده چند وقت شده که ساخته شده، بسیار خطرناک است؛ رانندگان توجه نمی‌کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، باشندگان غزنی که از این شاه‌راه رفت‌وآمد می‌کنند، می‌گویند که افزایش رویدادهای ترافیکی آن‌ها را نگران کرده است.

آن‌ها، از رانندگان می‌خواهند که در هنگام رانندگی از احتیاط کار بگیرند.

اسلام‌الدین، باشنده‌ی غزنی، می‌گوید که چندی پیش یکی از نزدیکانش را در رویداد ترافیکی در مسیر کابل_کندهار از دست داده است.

او می‌افزاید: «خود ما شاهد یک حادثه‌ی خونین در قریه‌ی روضه بودیم که یک جوان به نام خالد زندگی‌اش را از اثر بی‌توجهی و سرعت زیاد موتر، از دست داد. از مدیریت ترافیک خواهش ما این  است که جاده‌ها را بازسازی کند.»

رویدادهای ترافیکی در غزنی، در حالی افزایش یافته که بر اساس آمار ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، در جریان ۱۰ ماه گذشته سه هزار و ۴۵ رویداد ترافیکی در افغانستان ثبت شده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: