برنامه‌ی جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP)، در اعلامیه‌ای گفته است که کارل سکاو، معاون رییس اجرایی و مدیر عملیاتی این برنامه‌، هفته‌ی گذشته برای دیدن عملیات کمک‌رسانی برنامه‌ی جهانی غذا در یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های بشری جهان، به افغانستان سفر کرد.

در اعلامیه آمده است که تخمین زده می‌شود بیش از ۱۵ میلیون تن در افغانستان به شدت در ناامنی غذایی و ۲.۸ میلیون تن در سطح اضطراری گرسنگی قرار دارند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیه نوشته شده است که کارل سکاو شاهد تأثیر محدودیت‌ها بر کار زنان و کاهش شدید بودجه بود که اخیراً برنامه‌ی جهانی غذا را مجبور کرد تا مقدار بسته‌های غذایی و شمار افرادی را که برای به‌دست‌آوردن کمک‌های غذایی اضطراری برای نجات جان افراد در نظر گرفته شده بود، کاهش دهد.

کارل سکاو، گفته است: «واضح است که فعالیت‌های برنامه‌ی جهانی غذا در افغانستان هر روز جان انسان‌ها را نجات می‌دهد. خانم‌های بیوه در مراکز توزیع مواد غذایی برایم گفت که چه گونه کمک مواد غذایی WFP برای آنان و اطفال شان مهم است. کشاورزان به من نشان دادند که چه گونه پروژه‌های عام‌المنفعه در سطح جامعه که با حمایت برنامه‌ی جهانی غذا ساخته اند، می‌تواند زمین‌های آن‌ها را از سیلاب و خشک‌سالی ویران‌گر نجات دهد. زنان نیرومندی را در مراکز حرفه‌آموزی دیدم که اکنون می‌توانند با کسب درآمد، از خانواده‌ی خود حمایت و برای آن‌ها غذا تهیه کنند.»

بر اساس اعلامیه، کارل سکاو در جریان سفر پنج‌روزه‌ی خود از ولسوالی بگرامی کابل و شهر چاریکار، مرکز پروان، برای بازدید از پروژه‌های در حال تطبیق برنامه‌ی جهانی غذا دیدن و در کابل با رهبری سازمان ملل متحد در افغانستان، دیپلمات‌ها و انجوها دیدار کرده است. سکاو، در دیدار با حاکمان کنونی افغانستان بر نقش حیاتی زنان در رساندن کمک‌های برنامه‌ی جهانی غذا به نیازمندترین زنان و دختران، تأکید کرده است.

کارل سکاو افزوده است: «کارمندان زن و مرد WFP و سازمان‌های غیردولتی (انجوها) که من با ایشان ملاقات کردم، همگی عمیقاً به کار خود و هدف ما برای نجات جان مردم و ایجاد تغییر در زندگی مردم متعهد هستند. ما به تلاش خود برای مشارکت کامل کارمندان زن ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل شود که دختران، پسران، زنان و مردان افغان به کمک‌های برنامه‌ی جهانی غذا دست‌رسی مساوی داشته باشند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

برنامه‌ی جهانی غذا، در این اعلامیه تأکید کرده است که این برنامه برای ادامه‌ی کمک‌رسانی در سراسر افغانستان، به ۹۱۸ میلیون دالر امریکایی برای شش ماه آینده نیاز دارد.

معاون رییس اجرایی و مدیر عملیاتی برنامه‌ی جهانی غذا، در پایان سفر خود به افغانستان، خواستار تداوم کمک‌های انسان‎‌دوستانه به شهروندان این کشور شده و گفته است: «جهان نمی‌تواند به مردم افغانستان پشت کند، ما باید در جست‌وجوی راه‌هایی مصون و محیط مناسب برای تمامی کارمندان مرد و زن باشیم؛ اما بدون بودجه‌ی کافی، نمی‌توانیم کمک مورد نیاز را برای دختران، پسران، زنان و مردان در سراسر کشور ارائه کنیم.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: