مسئولان محلی در هرات، از گشایش یک مرکز آموزشی زیر نام «حرفه‌» برای شمار محدودی از معتادان درمان‌شده و جوانان نیازمند در این ولایت، خبر می‌دهند.

در این مرکز آموزشی، به ۵۸۰ تن از معتادان درمان‌شده و جوانان نیازمند در هرات، زمینه‌ی یادگیری حرفه فراهم شده است. بر اساس گفته‌های مسئولان محلی، این مرکز آموزشی نمونه‌ای از هم‌کاری بنیادها با حکومت است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدمیرزا ابومنصور، رییس کار و امور اجتماعی هرات، می‌گوید که آنان تلاش دارند با اشتغال‌زایی نوجوانان و جوانان، آنان را از مواد مخدر دور کنند.

در این مرکز آموزشی، در دو بخش جداگانه به شمار محدودی از جوانان، زمینه‌ی یادگیری هنر و حرفه فراهم شده‌ است.

ارشاد خطیبی، رییس بنیاد «عاطفی»، می‌گوید که در این مرکز آموزشی ۵۸۰ تن در بخش‌های خیاطی و ترمیم موبایل آموزش می‌بینند.

او می‌افزاید: «جوانان نیاز به حمایت و توجه دارند تا از طرف مسئولان و بنیادها پشتیبانی شوند. اگر از جوانان حمایت صورت گیرد و در بخش‌های مختلف به کار گرفته شوند، آن‌ها دیگر هیچ وقت به سمت مواد مخدر نمی‌روند و ما هم تلاش می‌کنیم که برنامه‌های بیش‌تری داشته باشیم.»

از سویی هم، معتادان درمان‌شده از ایجاد این مرکز آموزشی ابراز خرسندی می‌کنند و یکی از دلیل‌های روآوردن ‌شان به مواد مخدر را، فقر عنوان می‌کنند.

سعیداحمد، یک تن از معتادانی که درمان شده‌، در باره‌ی ایجاد این مرکز آموزشی می‌گوید: «من خیلی خوش‌حال هستم، حالا می‌توانم هنر یاد بگیرم و کار کنم تا هم خودم مصروف شوم و هم خانواده‌ام از فقر خلاص شوند. ما جوانان از حکومت می‌خواهیم که در کنار این مرکز آموزشی، به ما دیگر زمینه‌های کاری را هم فراهم کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

صابر رسولی، یک تن دیگر از معتادانی که درمان شده، در باره‌ی ایجاد این مرکز آموزشی نیز می‌گوید: «درد ما فقر و بی‌پولی بود که ما را به سمت مواد مخدر برد. حالا خوب است با یادگرفتن هنر می‌توانیم کار کنیم و مصارف خانواده‌ی خود را فراهم کنیم.»

گفتنی است که در سال روان، بیش از ۲۵۰۰ معتاد به مصرف مواد مخدر از سطح شهر هرات گرد‌آوری و درمان شده‌ اند و روند گردآوری معتادان از سطح مرکز و ولسوالی‌های این ولایت هم‌چنان ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: