افغانستان با جاگرفتن در میان کشورهای آسیای جنوبی و آسیای مرکزی، مسیر خوبی برای ترانزیت کالاهای این کشورها است؛ مسیری که ناامنی‌های سال‌های گذشته در کشور از کارآیی آن کاسته بود.

از نزدیک به سه‌ سال به این ‌سو که درگیری نظامی در افغانستان به صفر رسیده، علاقه‌مندی‌ها برای بهره‌گیری از مسیر افغانستان برای ترانزیت کالاهای تجارتی میان کشورهای منطقه افزایش یافته ‌است.

به همین منظور، الهام محکموف، وزیر ترانسپورت اوزبیکستان، در دیدار با احمد فاروق، سفیر پاکستان در تاشکند، روی گسترش میزان ترانزیت کالاهای بازرگانی میان دو کشور از مسیر افغانستان و تطبیق پروژه‌ی خط‌آهن ترمز_مزارشریف و کابل_پشاور رأی‌زنی کرده ‌اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در خبرنامه‌ی وزارت ترانسپورت اوزبیکستان، در این باره آمده ‌است: «طرف‌های دیدار بر ضرورت گسترش ترانزیت کالاهای بازرگانی میان دو کشور از مسیر افغانستان تأکید کردند و همین گونه در مورد پروژه‌ی خط ‌آهن ترمز–مزارشریف–کابل و پیشاور تبادل نظر کردند.»

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست امارت اسلامی، با استقبال از تلاش‌های اوزبیکستان و پاکستان برای گسترش ترانزیت از مسیر افغانستان، تأکید می‌کند که این تلاش‌ها بر اساس توافق چندجانبه‌ی افغانستان با کشورهای نام‌برده صورت می‌گیرد.

آخوندزاده عبدالسلام جواد، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که افغانستان به ایجاد زمینه‌ها و سهولت‌های بیش‌تر برای تبدیل‌شدن به مسیر ترانزیتی، به ایجاد مرکزهای صادراتی در بندرها، بلندبردن وقت‌های کاری گمرک‌ها و ساخت جاده‌های معیاری، مصمم است.

سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، می‌افزاید: «کوشش داریم تا در خود گمرک‌ها هم سهولت‌هایی را ایجاد کنیم تا وقتی اموال صادراتی و وارداتی به بنادر می‌آید، به زودترین فرصت کارهای شان انجام شود و ما روی هشت زون صادراتی کار داریم و می‌خواهیم با ایجاد آن سرعت کاری را برای صادرات، واردات و ترانزیت زیاد کنیم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آگاهان مسائل اقتصادی، با مهم‌خواندن گسترش ترانزیت کالاهای تجارتی از مسیر افغانستان، آن را به سود اقتصاد ملی عنوان می‌کنند.

عبادالله درمان، آگاه مسائل اقتصادی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «در صورتی که ترانزیت از مسیر افغانستان گسترش یابد، سالانه از آن افغانستان حق‌العبور می‌گیرد و این گسترش سبب بالارفتن عواید ملی شده و به اقتصاد شهروندان کشور تغییرات به میان می‌آید.»

گفتنی است که اخیراً الهام محکموف، وزیر ترانسپورت اوزبیکستان، در رأس هیئتی به کابل سفر و با مقام‌های امارت اسلامی، روی گسترش هم‌کاری‌های تجارتی و ترانزیتی گفت‌وگو کرده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: