Asset 1SWN

روز جهانی مهاجران؛ افغانستان دومین کشور با بیش‌ترین تعداد مهاجر در جهان

092

وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان اعلام کرده است که افغانستان در ردۀ دوم جهانی از نظر شمار مهاجران قرار دارد.

نوررحمان اخلاقی، وزیر مهاجران و عودت‌کننده‌گان، امروز (جمعه، بیست‌وهشتم قوس/آذر) به مناسبت هژدهم دسامبر، روز جهانی مهاجران، در پیامی در صفحۀ فیس‌بوکش نگاشته است که حدود شش میلیون شهروند افغانستانی در بیرون از کشور زنده‌گی می‌کنند.

 اخلاقی نگاشته است: «خاطرنشان می‌سازم که پیکره جامعه افغانستان بدون حضور این عزیزان ناتکمیل است».

به گفتۀ اخلاقی، قرارداشتن افغانستان در ردۀ دوم جهانی از نظر داشتن شمار مهاجران، مسئولیت سنگینی مرتبط به دفاع از حقوق شهروندی و حقوق بشری جمعیت قابل ملاحظۀ کشور به عهده وزارت مهاجران است.

وزیر مهاجران و عودت‌کننده‌گان می‌گوید که باید با مدیریت سالم، کارآمد و مؤثر این مسئولیت بزرگ به درستی انجام شود.

اخلاقی گفته است: «اذعان می‌کنم که تلاش پی‌گیر ما این است تا بحث مهاجرت را با تفکیک شاخصه‌های معرفتی آن مدیریت کنیم و با شناخت و تقسیم‌بندی مناسب از وضعیت هم‌وطنان ما که در بیرون از کشور به سر می‌برند، شیوه‌ خدمت‌رسانی مان را هم‌خوان با وضعیت حقوقی حضورشان در کشورهای دیگر بسازیم و‌ در این زمینه تلاش‌های ما در وزارت امور مهاجربن جریان دارد».

به گفتۀ اخلاقی، اصلی‌ترین نکتۀ مرتبط به مهاجرت در افغانستان، این است که یک گروه جنگ‌افروز، ناسازگار به زنده‌گی معاصر بشر و بی‌اعتنا به حقوق بشری و حقوق شهروندی مردم، عامل مهاجرت میلیونی و درازمدت شهروندان کشور شده است.

وزیر مهاجران تأکید می‌کند که این باید در ذهن مردم و جامعۀ بشری زنده باشد و نباید حتا برای یک لحظه‌ از این موضوع قباحت‌زدایی شود و تکرار مشکلات و سختی‌ها، عامل و گنه‌کار را از ذهن ببرد.

به گفتۀ او، افغانستان بر این مشکل فایق می‌آید و پیروزی و بهروزی به‌نام ملت رقم خواهد خورد.

اخلاقی هم‌چنان گفته است که وضعیت اسف‌بار بخش بزرگی از مهاجران کشور را در مسیر ترانزیت ‌و در شماری از کشورهای میزبان می‌داند و هیچ‌گاهی آن وضعیت برای افغانستان قابل قبول نبوده است ‌‌و تلاش برای بهبود آن وضع همیشه‌گی‌ست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام