امروز (دوشنبه، ۲۴ دلو/۱۳ فبروری)، روز جهانی رادیو است. هم‌زمان با این روز، نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، با پخش اعلامیه‌ای گفته است که امسال از روز جهانی رادیو در حالی گرامی‌داشت می‌شود که نزدیک به نیمی از رادیوها در افغانستان غیرفعال شده اند.

نی، نوشته است که رادیو به عنوان رسانه‌ی شنیداری سنتی و یکی از رسانه‌های پرطرف‌دار در جهان شناخته می‌شود. در اعلامیه آمده است: «افغانستان در منطقه یگانه کشوری است که حدود یک قرن پیش دستگاه رادیو را فعال کرد و از طریق امواج رادیو اغلب مردم دست‌رسی به برنامه‌های رادیویی داشتند و یگانه رسانه‌ی سرگرم‌کننده و اطلاعاتی منحصر به زمان بوده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، افزوده که در دو دهه‌ی گذشته حدود ۳۰۷ دستگاه رادیویی در افغانستان تأسیس شده است. «رادیو نقش اساسی در آگاهی‌دهی و اطلاع‌رسانی در جامعه‌ی افغانستان داشته و توانسته مخاطبان زیادی را جذب کند.»

نی، تأکید کرده است که امسال در حالی از روز جهانی رادیو گرامی‌داشت می‌شود که ۴۸ درصد از رسانه‌های شنیداری در افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی و چالش‌های موجود در کشور، فعالیت‌های شان متوقف شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

یافته‌های نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نشان می‌دهد که از میان ۳۰۷ دستگاه رادیویی در افغانستان، اکنون کم‌تر از ۱۷۰ دستگاه رادیویی فعال است.

گفتنی است که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، فعالیت ده‌ها رسانه‌ی شنیداری، دیداری و چاپی به ‌دلیل محدودیت‌های وضع‌شده از سوی امارت اسلامی و مشکلات اقتصادی، متوقف و صدها خبرنگار بی‌کار شده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: