کریستین لندمایر، از سخنگویان سازمان صحی جهان، به تازه‌گی گفته که بیماری سرخکان در افغانستان رو به افزایش است. او گفته است که در پی افزایش بیماری سرخکان در افغانستان، تنها در ماه گذشتۀ میلادی (جنوری) بیش از ۱۵۰ کودک در این کشور فوت کرده‌اند.

این سخنگوی سازمان صحی جهان هشدار داده و تأکید کرده است که احتمال دارد در هفته‌های آینده مبتلایان این بیماری افزایش یابد. او افزوده است: «افزایش سریع مبتلایان در ماه جنوری نشان می‌دهد که شمار مرگ‌ومیر ناشی از بیماری سرخکان در هفته‌های آینده، احتمالاً افزایش یابد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این‌که مسئولان وزارت صحت عامه آمار تلفات کودکان در اثر بیماری سرخکان را سه برابر کم‌تر از آمار سازمان صحی جهان اعلام می‌کنند؛ اما براساس آمارهای ارائه‌شده، مرگ‌ومیر کودکان در اثر این بیماری در مقایسه با سال گذشته افزایش سرسام‌آور داشته است.

مسئولان وزارت صحت عامه آمار مرگ‌ومیر کودکان در اثر بیماری سرخکان را تنها در یک ماه و اندی ۴۵ تن اعلام می‌کنند و میگویند که در جریان دوازده ماه در سال ۲۰۲۱، این رقم به ۱۰۸ تن می‌رسید.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت می‌گوید که واکسن بیماری سرخکان به اندازۀ کافی نزد این وزارت وجود دارد و تلاش‌ها برای رساندن آن در سراسر کشور و مهار این بیماری جریان دارد. او می‌افزاید: «۱۶۴۰۴ نفر را ما واکسین کردیم. ما به حد کافی واکسین سرخکان داریم، در حدود ۲.۳ میلیون.»

لازم به یادآوری‌ست که چند روز پیش مسئولان محلی بدخشان آمار مرگ‌ومیر ناشی از بیماری سرخکان در دو ماه پسین در این ولایت را، ۷۴ تن اعلام کردند. این در حالی‌ست که مسئولان وزارت صحت عامه این رقم را در یک ماه و اندی در سراسر کشور، ۴۵ تن اعلام می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: