بانک جهانی در گزارش تازه‌ای در باره‌ی وضعیت اقتصادی افغانستان، از کاهش نرخ تورم و افزایش صادرات این کشور در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال پیش آن خبر داده و گفته که پول افغانی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی حفظ کرده است.

در گزارش بانک جهانی آمده که افغانستان از جنوری تا نومبر ۲۰۲۲ میلادی، به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر کالا صادر کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، عبدالسلام جواد آخوندزاده، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، با تأیید آمار بانک جهانی، به سلام‌وطندار می‌گوید که ایجاد سهولت برای تاجران در یک سال گذشته، سبب شده است که صادرات کالا از افغانستان افزایش یابد.

او می‌‌افزاید: «امسال صادرات ما در نُه ماه نخست سال جاری، بیش‌تر از یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دالر شده و علت افزایش صادرات نسبت به زمان جمهوری، ایجاد سهولت برای تاجران ما و هم‌چنان تسهیل روند تجارت و افزایش تعاملات تجاری با کشورهای مختلف است.»

با این حال، بهمن یوسفی، استاد دانش‌گاه و پژوهش‌گر اقتصاد بین‌الملل، می‌گوید که ثبات ارزش پول افغانی به دلیل کمک‌های نقدی جامعه‌ی جهانی و کاهش تورم نیز، در نتیجه‌ی کاهش بهای نفت و مواد خوراکی در بازارهای جهانی، به دست آمده است.

او می‌‌افزاید: «یگانه عاملی که باعث ثبات ارزش پول افغانی در قبال دالر شده، کمک نقدی نزدیک به دو میلیارد دالر از سوی جامعه‌ی جهانی برای مردم افغانستان است. نرخ تورم که نسبتاً مثبت ارزیابی شده، به این دلیل است که بهای نفت و مواد خوراکی در جهان کاهش یافته و افغانستان از آن نیز متأثر شده است.»

از سویی هم، تاج‌محمد تلاش، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید که وضعیت در افغانستان به سمت بهبودی در حرکت است و افزایش صادرات به مرور، بر وضعیت اقتصادی مردم تأثیر می‌گذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «فکر می‌کنم که مدیریت اقتصاد افغانستان به سمت بهبودی به خاطری می‌رود که جامعه‌ی جهانی نظارت دارد و افزایش صادرات باعث می‌شود که تولیدات بیش‌تر شود، خدمات بیش‌تر می‌شود و سکتور خصوصی به پای ایستاد می‌شود و در نهایت و با اخذ مالیات، بر خزانه‌ی حکومت تأثیر خود را می‌گذارد.»

گفته می‌شود که به دنبال سقوط جمهوری، نظام اقتصادی افغانستان نیز از هم فرو پاشیده و دامنه‌ی فقر گسترش یافته؛ شرایطی که نیاز شهروندان به کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی جهانی را بیش از هر زمانی افزایش داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: