سفر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی به پاکستان در رسانه‌های این کشور بازتاب گسترده‌ نداشت و اکثر رسانه‌های این کشور، در مورد این سفر تحلیل و تفسیری ننوشتند و تنها به نشر گزارش‌های خبری اکتفا کردند.

نشریه داون پاکستان نوشته است که اسلام‌آباد و کابل به دور جدیدی از روابط خوش‌بین اند. این نشریه در ادامۀ گزارشش از قول عبدالله نوشته است: «پس از سال‌های پر دردسر، حالا زمان آن فرارسیده است که ما از شعارهای فرسوده و توطئه که مانع رابطۀ دو کشور شده است، عبور کنیم و در مورد سود و زیان‌مان، فرصت‌ها و تهدیدها درس‌های لازم را بگیریم. اگر ما یک راه حل برد-برد نیرومند می‌داشتیم، تنش‌ها را کاهش می‌دادیم، مدرن‌سازی را ارتقا داده و ارتباطات منطقه‌یی را افزایش می‌دادیم. با عملی‌شدن این موارد، امروز در جایی می‌بودیم که خواست هر دو کشور بود.»

این روزنامه در ادامه به نقل از شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان نوشته است که «ما باید از اشتباهات گذشته درس گرفته و فصل جدیدی را در روابط بین دو کشور رقم بزنیم.» او به هیأت افغانستانی اطمینان داده و گفته است که پاکستان علاقه‌مند ادامۀ جنگ در افغانستان نیست و نمی‌خواهد در امور داخلی افغانستان مداخله کند. و این که پاکستان به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد.

 روزنامه تریبون به نقل از آقای عبدالله نگاشته است: «من و رئیس جمهور غنی از هیأت حکومت خواسته‌ایم که صبور باشند و برای ختم جنگ و برقراری صلح، فرصت تازه به دست آمده را از دست ندهند.»

روزنامۀ داون از قول وزیر خارجۀ پاکستان نوشته است که پاکستان از هر گونه توافقی که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در پی داشته باشد و مورد حمایت مردم این کشور باشد، قاطعانه پشتی‌بانی می‌کند.

روزنامۀ نیشن پاکستان نیز به نقل از عبدالله نگاشته است که افغانستان به هیچ گروه تروریستی اجازه نمی‌دهد که کشورهای دیگر را تهدید کند. روزنامۀ نیشن در ادامۀ گزارشش به نقل آقای عبدالله نگاشته که پاکستان و افغانستان از روابط برادرانه برخوردار اند و ایجاد صلح برای این دو کشور و منطقه ضروری است.

این روزنامه به نقل از شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان نگاشته است که قبول آتش‌بس برای دست‌یابی به صلح در افغانستان ضروری است و صلح در افغانستان، سبب توسعه و ثبات منطقه می‌شود.

روزنامۀ تریبون پاکستان در گزارش خود در مورد سفر عبدالله عبدالله به پاکستان و دیدارش با عمران خان، نخست‌وزیر این کشور نوشته است که نخست‌وزیر این کشور به آقای عبدالله اطمنیان داده که کشورش از روند صلح افغانستان و توسعۀ اقتصادی این کشور حمایت می‌کند. این روزنامه نوشته است که سفر رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به پاکستان سبب بهبود روابط بین دو کشور شده است؛ روابطی که پیش از این به دلیل بی‌اعتمادی خدشه‌دار شده بود، زیرا کابل بارها اسلام‌آباد را به پناه‌دادن به طالبان متهم کرده است.

این روزنامه به نقل از شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نوشته است: «پاکستان در سیاست خود تغییراتی را آورده است و حالا می‌خواهد با افغانستان دوست باشد، نه ارباب یا سرور.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز با شماری از رهبران مذهبی و احزاب سیاسی پاکستان که بر طالبان تاثیرگذار استند و می‌توانند افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک کنند، دیدار و گفت‌گو می‌کند.

عبدالرزاق برق، خبرنگار آزاد در پاکستان به سلام‌وطندار می‌گوید که قرار است آقای عبدالله امروز با شماری از رهبران مذهبی پاکستان، به‌منظور ایجاد اجماع منطقه‌یی در پیوند به صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کند. آقای برق افزود که پاکستان تلاش می‌کند روابط میان جبهۀ شمال افغانستان و طالبان را وارد مرحلۀ جدید کند تا دو طرف بتوانند در آینده بر سر تشیکل یک حکومت مشارکتی به توافق برسند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: