مسئولان در وزارت آب و انرژی، از احتمال بارش باران و برف‌ نسبتاً شدید، سرازیرشدن سیلاب‌ها و بالاآمدن سطح آب دریاها در شماری از ساحات حوزه‌های دریایی افغانستان، هشدار می‌دهند.

آن‌ها، می‌گویند که تا سه‌شنبه‌ی هفته‌ی روان، احتمال سرازیرشدن سیلاب‌ها و بالاآمدن سطح آب دریاها در شماری از ساحات حوزه‌های دریایی کشور وجود دارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مطیع‌الله عابد، سخن‌گوی وزارت آب و انرژی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «احتمال بارندگی و برف‌باری نسبتاً شدید هم‌راه سیلاب در حوزه‌ی پنج آمو، شمال، هریرود، هلمند و کابل، پیش‌بینی می‌شود. ما از ساکنان ساحات حوزه‌های دریایی کشور می‌خواهیم که از نزدیک‌شدن در کنار دریاها هنگام سیلاب یا آب‌خیزی خودداری کرده و در هنگام جاری‌شدن سیلاب یا بلندرفتن سطح آب دریاها، مناطق بالادست به مناطق پایین‌دست خبر بدهند تا از تلفات انسانی جلوگیری شود.»

در همین حال، مسئولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، می‌گویند که در نتیجه‌ی سرازیرشدن سیلاب‌ها در سه روز پسین در ۱۵ ولایت، هشت تن جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

محمد عبدالله‌‌جان سایق، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که در این سیلاب‌ها ده‌ها خانه‌ی مسکونی به گونه‌ی کلی و قسمی ویران شده و ۲۰ جریب زمین کشاورزی نیز از بین رفته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در اثر سیلاب‌ها در ولایت‌های کندهار، ارزگان، نورستان، بادغیس، غور، ننگرهار، میدان‌وردک، هرات، سمنگان، پنجشیر، لغمان، کنر، بغلان، کندز، سرپل و پروان، در سه روز پسین هشت تن جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند. ۱۴۰ خانه هم به گونه‌ی کلی و قسمی ویران شده و ۲۰ جریب زمین کشاورزی از بین رفته است.»

گفتنی است که بر بنیاد آمار وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، شمار جان‌باختگان در نتیجه‌ی سیلاب‌ها در جریان دو هفته‌ی گذشته در کشور، به بیش از ۱۰۰ تن افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: