شماری از زنبورداران در هرات می‌گویند که بیماری «واروا» از یک سال به این‌سو در میان زنبورهای عسل گسترش یافته است. آنان با ابراز نگرانی می‌گویند که این بیماری سبب از بین‌رفتن ۷۰ تا ۸۰ درصد زنبورهای عسل و کاهش فرآورده‌های‌شان شده است.

غنچه‌گل کریمی، یک تن از زنبورداران در هرات، به سلام‌وطندار می‌گوید که این بیماری از یک سال به این‌سو در این ولایت گسترش یافته و به زنبورها آسیب رسانده است. او از مسئولان ریاست زراعت و مالداری هرات می‌خواهد که زنبورداران را پشتی‌بانی و از گسترش بیش‌تر این بیماری جلوگیری کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

غنچه‌گل می‌گوید: «متأسفانه خشک‌سالی سبب بیماری‌هایی در میان زنبورها و زنبورداران شد که کنه‌ها و مریضی‌هایی را به‌وجود آورد و هیچ قابل جلوگیری نبود. هنوز ما نتوانستیم جلو این ویروس را بگیریم و امید داریم مسئولانی که در رأس قرار دارند به مشکل زنبورداران رسیده‌گی کنند.»

در همین حال، مسئولان انجمن زنبورداران هرات می‌گویند که این بیماری افزون بر آسیب‌رساندن به زنبورها سبب کاهش فرآورده‌های زنبورداری نیز شده است.

محمدشعیب ابراهیمی، مسئول انجمن زنبورداران هرات، می‌گوید: «این مریضی طوری‌ست که ما علایم خاص را نمی‌توانیم در آن ببینیم، بعضی وقت‌ها می‌بینیم زنبورها جلو کندو پیاده‌روی می‌کنند و بعضی وقت‌ها هم می‌بینیم که زنبور قوی نمی‌شود کم کم ضعیف‌تر هم می‌شود، بلاخره گم می‌شوند و دیگر نمی‌توانیم آن‌ها را قوی کنیم و از بین می‌روند. این یک مرض است که حالا افغانستان هم متوجه شده که در این‌جا هم وجود دارد.»

اما مسئولان ریاست زراعت و مالداری هرات گسترش بیماری در میان زنبورهای عسل را رد می‌کنند و می‌گویند که خشک‌سالی سال‌ گذشته آسیب‌های اندکی را بر زنبورداران وارد کرده بود که ام‌سال خسارات وارده جبران شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمود نبی، سرپرست آمریت مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت هرات، می‌گوید در صورتی که بیماری در میان زنبورهای عسل شیوع کرده باشد، آنان برای جلوگیری آن اقدام می‌کنند.

براساس گفته‌های مسئولان و زنبورداران هرات، سالانه در این ولایت حدود ۱۵۰ تُن عسل تولید می‌شود، اما ام‌سال روشن نیست که تولیدات عسل به چه میزان خواهد رسید.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: