کارشناسان سازمان ملل متحد، با نشر بیانیه‌ای، از وضعیت حقوق بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی، خواسته که هرچه‌زودتر، مجازات شلاق‌زدن و اعدام در برابر دید همگان را متوقف کند.

در این بیانیه که روز گذشته -جمعه، ۲۵ قوس- نشر شده، کارشناسان سازمان ملل، از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند که به گونه‌ی فوری، همه انواع مجازات‌ «عذاب‌آور» و «تحقیرآمیز» را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است که امارت اسلامی از ۱۸ نومبر سال روان تا اکنون، بیش از ۱۰۰ مرد و زن را در ولایت‌های گوناگون، از جمله لوگر، تخار، پروان، لغمان و کابل، شلاق زده ‌است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

به گفته‌ی کارشناسان سازمان ملل متحد، این افراد به دلیل ارتکاب جرم‌های دزدی، روابط نامشروع یا نقض قوانین اجتماعی، ۲۰ تا ۱۰۰ ضربه شلاق خورده ‌اند.

در بخشی از بیانیه آمده است که شلاق‌زدن و اعدام در برابر دید همگان، ناقض اصول جهانی منع شکنجه است.

بر اساس این بیانیه، افغانستان یکی از کشورهای عضو میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی منع شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز است که این گونه مجازات‌ها را ممنوع می‌کند.

در بیانیه آمده است: «قوانین بین‌المللی حقوق بشر اجرای چنین احکام ظالمانه، به‌ ویژه مجازات اعدام پس از محاکمه‌هایی که ظاهرا ضمانت‌ها برای دادرسی عادلانه لازم در آن رعایت نمی‌شوند را ممنوع می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آن‌ها در کنار توقف مجازات اعدام و شلاق‌زدن در حضور همگان، خواستار تضمین برگزاری عادلانه‌ی دادگاه‌ها بر اساس معیارهای بین‌المللی شده اند.

در همین حال، بلال کریمی، یکی از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در واکنش به این بیانیه، می‌گوید: «حدودی که تطبیق می‌شود، احکام شرعی و خداوندی است که ما طبق قوانین و فقه‌ی اسلامی آن را تطبیق می‌نماییم. در این راستا به ‌شمول جامعه‌ی جهانی، تمام جناح‌ها باید به قوانین دین مبین اسلام و معتقدات مردم افغانستان احترام بگذارند.»

این در حالی است که امارت اسلامی در چند ماه اخیر، در ولایت‌های مختلف، شماری را به دلیل ارتکاب‌ جرم‌های متفاوت در برابر دید همگان شلاق زده و در یک مورد نیز، در فراه حکم قصاص را بر فردی اجرا کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: