۱۰ دسمبر برابر با روز جهانی حقوق بشر است. این روز هم‌چنان با هفتادوپنجمین سال‌گرد اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر مطابقت دارد. هم‌زمان با روز جهانی حقوق بشر، فولکر تورک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در واکنش به اجرای قصاص و شلاق‌زدن‌ها در ورزش‌گاه‌های افغانستان، از امارت اسلامی خواسته است که تطبیق قصاص و شلاق‌زدن را متوقف کند.

در واکنش به این اظهارات، بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که تطبیق قصاص و حدود، حکم الله است و از جامعه‌ی جهانی می‌خواهد که به مقدسات اسلامی و فرهنگی مردم افغانستان، توهین نکند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او به سلام‌وطندار می‌گوید: «در نظام اسلامی، حقوق تمام شهروندان تأمین و محفوظ است. ما از نهادهای بین‌المللی و کشورها می‌خواهیم درک و برداشت‌های شان را در باره‌ی افغانستان، بیش‌تر کرده و مسئولانه ابرازنظر کنند.»

در همین ‌حال، شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون منحل‌شده‌ی حقوق بشر افغانستان، می‌گوید که شرایط حقوق بشری در افغانستان، ناگوار است و امارت اسلامی به جای تمرکز بر مشکلات اساسی جامعه، بر نقض حقوق بشر اصرار دارد.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، اما می‌گوید که منشور حقوق بشر از ادیان الهی الهام گرفته است؛ اما سازمانی که این منشور را تطبیق می‌کند، در قبال کشورها برخورد دوگانه دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «منشور حقوق بشر ۷۴ سال پیش نوشته شده و از ادیان الهی الهام گرفته است. مشکل در این‌ جا است که سازمانی که آن را بر کشورها تطبیق می‌کند، در بار‌ه‌ی بعضی کشورها خاموشی انتخاب می‌کند.»

گفتنی است که در ۲۰ روز گذشته، شماری از محکومان در ولایت‌های مختلف کشور شلاق زده شده اند و در یک مورد قصاص نیز در فراه اجرا شده که واکنش‌هایی را از سوی جامعه‌ی جهانی و نهادهای حقوق‌ بشری به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: