صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفته است که نزدیک به ۲۰ هزار زن افغان در سنین باروری، به‌شمول حدود ۲۰۰۰ زن باردار، در پی زمین‌لرزۀ مرگ‌باری که در ولایت‌های خوست و پکتیکا رخ داد، متأثر شده‌اند.

این سازمان با پخش اعلامیه‌یی گفته، پیش‌بینی شده است که ۶۴۰ زن باردار در سه ماه آینده، در مناطق زلزله‌زده زایمان کنند، در حالی که نیاز فوری به دست‌رسی پایدار به خدمات صحی باروری نجات‌دهندۀ زنده‌گی از جمله مراقبت‌های دوران بارداری، مراقبت‌های اضطراری و تسهیلات زایمان دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه آمده است که صندوق جمعیت سازمان ملل برای ارائۀ سریع خدمات اضطراری بسیج شده‌ است و با شرکای خود از نزدیک برای پشتی‌بانی از هماهنگی کمک‌های بشردوستانه با تمرکز ویژه بر نیازمندی‌های زنان و دختران، هم‌کاری می‌کند.

ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل، گفته است با مردم افغانستان که در پی زمین‌لرزۀ ویران‌گر رنج می‌برند، می‌ایستد. او افزوده است برای حفظ سلامت زنان و دختران و اطمینان از دست‌رسی به سلامت جنسی و باروری و خدمات محافظتی که آنان بر آن متکی‌اند، هر کار ممکن را انجام می‌دهند.

صندوق جمعیت سازمان ملل تصریح کرده که در اوایل سال روان میلادی، به‌منظور رسیده‌گی و پاسخ‌گویی به سلامت باروری و نیازهای روانی_اجتماعی ۹.۲ میلیون تن در افغانستان، نزدیک به ۲۶۰ میلیون دالر درخواست کمک مالی کرده بود که تاکنون ۱۱ درصد این درخواست تأمین شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ این سازمان، زمین‌لرزۀ اخیر فشار بیش‌تری را بر منابع مالی که از قبل کاهش یافته بود، وارد خواهد کرد.

براساس معلومات مسئولان محلی، زمین‌لرزۀ مرگ‌بار در جنوب‌شرق افغانستان حدود دو هفته پیش، جان حدود ۱۵۰۰ تن را گرفت و بیش از ۲۰۰۰ تن دیگر را زخمی کرد. سازمان صحی جهان اما گفته است که در نتیجۀ این زمین‌لرزه، ۱۰۲۶ تن جان باخته‌اند و ۶۰۸۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: