Asset 1SWN

سلام وطندار

انفجارهای امروز در کابل؛ ۲ تن کشته و ۳ تن زخمی شدند

WhatsApp Image 2020-12-26 at 9.25.03 AM

پایتخت‌نشینان بار دیگر آغاز هفته را با شنیدن صدای انفجار آغاز کردند. پایتخت بامداد امروز هم گواه چهار انفجار ماین بود.

این انفجارها در ناحیه‌های سوم و ششم، حوزۀ هشتم امنیتی شهر کابل و ولسوالی «ده‌ سبز» رخ داده‌اند.

فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که در نتیجۀ این انفجارها، ۲ پولیس کشته شده و ۳ تن دیگر به‌شمول دو پولیس زخم برداشته‌اند.

انفجار نخست حوالی ساعت ۷:۰۲ دقیقۀ بامداد امروز (شنبه، ششم جدی/دی) در ساحۀ چمن حضوری از مربوطات حوزۀ هشتم امنیتی شهر کابل رخ داده است.

بر بنیاد معلومات پولیس کابل، در این روی‌داد که ناشی از ماین مغناطیسی بوده، به کسی آسیب نرسیده است.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که انفجار دومی حوالی ساعت ۷:۰۵ دقیقۀ بامداد امروز در مربوطات ناحیۀ ششم رخ داده است که در نتیجۀ آن ۲ پولیس زخم برداشته‌اند.

به گفتۀ سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، در این روی‌داد یک رنجر پولیس در جادۀ فیض‌محمد کاتب هدف انفجار ماین قرار گرفته است. زخمیان این روی‌داد برای درمان به بیمارستان انتقال یافته‌اند.

انفجار سومی هم حوالی ساعت ۹:۰۵ دقیقۀ صبح امروز در چهارراهی شهید، از مربوطات ناحیۀ سوم شهر کابل رخ داده است.

فرامرز می‌گوید که در این روی‌داد یک رنجر پولیس هدف انفجار ماین قرار گرفته است که در نتیجه دو پولیس کشته شده‌اند و یک غیرنظامی زخمی شده است. آقای فرامرز اما از تلفات انفجار چهارم در ولسوالی «ده سبز» کابل جزئیات نداده است.

اما مسئولان در وزارت صحت می‌گویند، در انفجارهای امروز در شهر کابل، ۲ پولیس کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر اعلامیه‌یی در مورد انفجارهای پی‌هم امروز واکنش نشان داده است.

در اعلامیۀ ارگ ریاست‌جمهوری آمده است که رئیس‌جمهور غنی به نهادهای امنیتی و دفاعی به‌خاطر تأمین امنیت بهتر، هدایت جدی داده است.

ارگ ریاست‌جمهوری از نهادهای امنیتی خواسته است عاملان تمام حمله‌های تروریستی اخیر را شناسایی و مجازات کنند.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در دومین نشست کاری شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید، جنگ افغانستان خونین و پیچیده است و ابعاد خارجی آن به مراتب بزرگ‌تر از بعد داخلی آن می‌باشد.

آقای صالح می‌گوید، هیچ قدرتی نیست که اسلحۀشان در افغانستان استفاده نشده باشد.

به گفتۀ معاون نخست رئیس‌جمهور، افغانستان هیچ‌گاهی سلاح خریداری نکرده؛ بل‌که در طول تاریخ به شهروندان این کشور اسلحه داده شده است.

محمد محقق، عضو شورای عالی مصالحۀ ملی که در ناحیۀ ششم شهر کابل زنده‌گی می‌کند، می‌گوید که صبح امروز زمانی که به‌ سوی دومین جلسۀ کاری شورای عالی مصالحۀ ملی در حرکت بوده، فقط یک دقیقه با انفجار در دهبوری از مربوطات ناحیۀ سوم شهر کابل فاصله داشته است.

آقای محقق از دولت می‌خواهد، در دور دوم گفت‌وگوهای صلح باید بر سر آتش‌بس پافشاری شود.

محمدیونس قانونی و مارشال عبدالرشید دوستم، دیگر اعضای شورای عالی مصالحه نیز می‌گویند، دولت در امر مبارزه با ناامنی موفق نبوده و تدابیر امنیتی که از سوی وزارت داخله گرفته می‌شود، کارآیی لازم نداشته است. اعضای شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گویند که باید جلو کشتار شهروندان افغانستان و نخبه‌کشی گرفته شود.

مسئولیت انفجارهای امروز در کابل را هنوز فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

از سوی دیگر، باشنده‌گان منطقۀ پروژۀ جدید خیرخانۀ کابل می‌گویند که از بامداد امروز تمامی راه‌های منتهی به این منطقه از سوی مسئولان امنیتی بسته شده است.

پولیس کابل می‌گوید که در این منطقه عملیات خاص جریان دارد، اما از دادن جزئیات بیش‌تر خودداری می‌کند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از حمله‌های مکرر به فعالان مدنی، رسانه‌یی و حقوق بشر می‌گوید که این حمله‌ها امید به موفقیت روند گفت‌وگوهای صلح و اعتماد به کارآمدی نهادهای مسئول را به چالش کشیده است.

این نهاد در اعلامیه‌یی با اشاره به کشته‌شدن فرشته کوهستانی، فعال مدنی و حقوق زنان و برادرش در حملۀ مهاجمان ناشناس در ولایت کاپیسا تأکید کرده است که این‌گونه خشونت‌ها باید متوقف شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت برای تحقق و تأمین عدالت برای قربانیان و از سازمان ملل و جامعۀ جهانی خواسته است که در این روزهای دشوار از مردم افغانستان پشتی‌بانی و از خواست آن‌ها برای توقف خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس پشتی‌بانی عملی و همه‌جانبه کنند.

در این اواخر انفجار ماین‌های مغناطیسی در کشور، به‌ویژه پایتخت افزایش یافته و هم‌واره از نظامیان و غیرنظامیان قربانی گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام