در آستانه‌ی فرارسیدن ۲۴ جنوری، روز جهانی «آموزش و پرورش»، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اعلام کرده است که امسال این روز را به دختران و زنانی که در افغانستان از حق آموزش محروم شده اند، اختصاص می‌دهد.

یونسکو امروز (جمعه، ۳۰ جدی)، با پخش بیانیه‌ای خواستار لغو فوری ممنوعیت دست‌رسی زنان و دختران به آموزش از سوی امارت اسلامی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

۲۴ جنوری از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تجلیل از نقش آموزش برای صلح و توسعه، به عنوان روز جهانی آموزش و پرورش نام‌گذاری شده است. قرار است امسال از این روز زیر عنوان «سرمایه‌گذاری برای مردم، اولویت‌دادن به آموزش» تجلیل شود.

یونسکو گفته که آموزش یک حق انسانی، یک منفعت و یک مسئولیت عمومی است. این سازمان افزوده که بدون آموزش باکیفیت، فراگیر و عادلانه و فرصت‌های همیشگی برای همه، کشورها در دست‌یابی به برابری جنسیتی و شکستن چرخه‌ی فقر که میلیون‌ها کودک، جوان و بزرگ‌سال درگیر آن است، موفق نخواهند شد.

در بیانیه‌ی یونسکو نیز آمده است که آموزش و پرورش باید در اولویت قرار بگیرد تا پیش‌رفت به سوی همه اهداف توسعه‌ی پایدار در برابر رکود جهانی، نابرابری‌های فزاینده و بحران آب‌وهوایی تسریع شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بر بنیاد معلومات یونسکو، هم‌اکنون ۲۴۴ میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان از آموزش باز مانده‌ اند و ۷۷۱ میلیون بزرگ‌سال نیز بی‌سواد استند. یونسکو افزوده است: «حق آموزش آن‌ها نقض می‌شود و غیرقابل قبول است.»

این در حالی است که از زمان بازگشت امارت اسلامی به قدرت، دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم اجازه‌ی رفتن به مکتب را نیافته اند. اخیراً امارت اسلامی دانش‌جویان دختر را از رفتن به دانش‌گاه‌ها نیز منع کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: