سازمان صحی جهان اعلام کرده که سیستم بهداشتی افغانستان در حال فروپاشی‌ست و اگر اقدامات فوری انجام نشود، این کشور با فاجعۀ انسانی زودهنگام روبه‌روست. تدروس آدهانوم، رئیس سازمان صحی جهان، روز گذشته در بیانیه‌یی گفته در سفرش به کابل دریافته است که سیستم صحی افغانستان در معرض فروپاشی‌ست و باید نیازهای حاد صحی این کشور به‌طور فوری برطرف شود.

رئیس سازمان صحی جهان افزوده است، «ما براساس اصول بی‌طرفی و استقلال سازمان ملل متحد در گفت‌وگوی سازنده‌یی به‌منظور رفع اختلافات به فعالیت نجات‌بخش خود برای میلیون‌ها افغان قربانی جنگ در افغانستان ادامه می‌دهیم.»

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفتۀ رئیس سازمان صحی جهان، کاهش پشتی‌بانی مالی دونرها از بزرگ‌ترین پروژه‌های صحی افغانستان و سهم‎بندی، هزاران مرکز صحی در این کشور را فاقد بودجه کرده است. هم‌اکنون تجهیزات طبی نیاز است و به کارمندان معاش داده نشده است.

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان صحی جهان

تدروس آدهانوم تأکید کرده است که شمار بسیاری از این مرکزهای صحی تعطیل شده‌اند و هم‌اکنون تنها ۱۷ درصد از مرکزهای صحی در افغانستان فعال‌ هستند. به گفتۀ او، بسته‌بودن مرکزهای صحی، بر مراقبت‌های صحی اولیه و ضروری به‌ویژه برای ریشه‌کن‌کردن فلج کودکان و واکسن کرونا تأثیر می‌گذارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، سازمان صحی جهان گفته که پشتی‌بانی از یک برنامۀ گسترده شامل آموزش، تأمین تجهیزات برای ۱۳۰ مرکز صحی و ۶۷ بانک خون جزو از برنامه‌های این سازمان در افغانستان است.

هشدارها دربارۀ فروپاشی سیستم صحی افغانستان در حالی مطرح می‌شود که رئیس سازمان صحی جهان، در رأس یک هیأت برای بررسی وضعیت صحی کشور سه روز پیش به کابل آمده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: