زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ پیشین وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان، پس از استعفایش از این سمت بامداد امروز در توییترش اعلام کرده که جنگ برای آمریکا در افغانستان پایان یافته است؛ اما شهروندان افغانستان آزمون‌های بزرگی در پیش دارند.

خلیل‌زاد نوشته است، «نیروهای آمریکایی بیرون شده‌اند و جنگ برای ایالات متحده پایان یافته است؛ اما این فصل آخر نیست.» او گفته است که شهروندان افغانستان در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد و امنیت، آزمون‌های بزرگی در پیش رو دارند.

نمایندۀ پیشین وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان گفته که او به مأموریت خود برای تأمین صلح و رفاه در افغانستان و منطقه متعهد مانده است. به گفتۀ او، این موضوع خواست شهروندان افغانستان هم بوده است. او نیز تأکید کرده است که آمریکا در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که دو روز پیش وزارت خارجۀ آمریکا از پایان کار  زلمی خلیل‌زاد به‌عنوان نمایندۀ ویژۀ این وزارت برای صلح افغانستان خبر داد و گفت که او از مقامش کنار رفته است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا گفته بود که توماس وِست به‌جای زلمی خلیل‌زاد به‌عنوان نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تعیین شده است.

استعفای خلیل‌زاد از این مقام با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده است. شماری از مقام‌های ارشد دولت پیشین گفته‌اند که او در انجام مأموریتش برای تأمین صلح در افغانستان ناکام بود. شماری هم گفته‌اند که او «نقش ویران‌گرش را در روند اسارت‌باری به‌نام صلح تکمیل کرده است.»

امارت اسلامی اما گفته که در زمان ریاست خلیل‌زاد بر هیأت گفت‌وگوکنندۀ آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و جو بایدن، پیش‌رفت‌های خوبی داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: