Asset 1SWN

«آمریکا از روند دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند»

U.S. President Joe Biden delivers remarks to Defense Department personnel during a visit to the Pentagon in Arlington, Virginia, U.S., February 10, 2021. REUTERS/Carlos Barria

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که دولت به رهبری او از روند جاری دیپلماتیک برای پایان‌دادن به جنگ افغانستان قویاً پشتی‌بانی می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که روز گذشته (جمعه، اول حوت/اسفند) در نشست امنیتی مونیخ به گونۀ آن‌لاین صحبت می‌کرد، گفت هم‌چنان به این موضوع که اطمینان حاصل شود افغانستان بار دیگر پناهگاهی امنی برای فعالیت‌های تروریستی علیه آمریکا، متحدانش و منافع آن‌ها مبدل نشود، پای‌بند می‌ماند.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که کشورش متعهد شده است با متحدان و شریکان خود در ناتو در مورد پیش‌رفت در افغانستان مشوره کند. آقای بایدن پس از آغاز کارش به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برای نخستین‌بار دربارۀ روند صلح افغانستان سخن گفته است.

این روند در زمان دولت به رهبری دونالد ترامپ آغاز شد و در نتیجۀ گفت‌وگوهای طولانی آمریکا و طالبان موافقت‌نامه‌یی را در دهم حوت سال گذشته امضا کردند.

دولت بایدن در حال بررسی این موافقت‌نامه و تعهداتی‌ست که طالبان در زمینۀ کاهش خشونت‌ها، قطع روابط با القاعده و دیگر گروه‌های ترویستی و پیش‌برد گفت‌وگوهای معنادار با دولت افغانستان و دیگر طرف‌‌ها در این موافقت‌‌نامه پذیرفته‌اند.

بر بنیاد این موافقت‌نامه، نیروهای خارجی باید در ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند. وزیران دفاع ناتو در نشست دو روزۀ‌شان که چهارشنبه و پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته برگزار شد، در این مورد تصمیمی نگرفته‌اند.

در همین حال، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است که کشورش شتاب‌زده و با بی‌نظمی افغانستان را ترک نخواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام