خبرگزاری رویترز گزارش داده که سازمان ملل متحد برای تأمین امنیت تأسیسات و کارمندان خود در افغانستان، پرداخت حدود ۶ میلیون دالر را به کارمندان وزارت امور داخلۀ امارت اسلامی پیشنهاد کرده است.

رویترز به نقل از مدرک دست‌داشته و نیز یک منبع آگاه از این موضوع گفته است که پول پیشنهادی در سال آینده به نیروهای امارت اسلامی داده خواهد شد. در گزارش آمده است که این پول به‌طور مستقیم و به‌عنوان دست‌مزد ماهانه به نیروهای امارت اسلامی که از تأسیسات سازمان ملل متحد محافظت می‌کنند، پرداخت خواهد شد.

هم‌چنان براساس توافق‌نامه‌یی با دولت پیشین افغانستان، برای نیروهای امارت اسلامی هزینۀ غذایی ماهانه نیز کمک می‌شود. رویترز گفته که این طرح نشان‌دهندۀ ادامۀ ناامنی در افغانستان پس از تسلط امارت اسلامی، خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور و نیز کم‌بود بودجۀ حکومت امارت اسلامی به‌دلیل قطع‌ کمک‌هاست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد به رویترز گفته است، این سازمان به‌عنوان یک کارفرما وظیفه دارد که ظرفیت کشورهای میزبان را در وضعیتی که کارمندان سازمان ملل در مناطق ناامن کار می‌کنند، تقویت و در صورت نیاز تکمیل کند.

بر بنیاد مدرک دست‌داشتۀ رویترز، چهار میلیون دالر در سال ۲۰۲۲ از سوی ۲۰ نهاد وابسته به سازمان ملل متحد که در افغانستان فعالیت می‌کنند، برای تأمین امنیت کارمندان این نهادها تهیه شده است.

هم‌چنان بخش بزرگی از چهار میلیون دالر برای دست‌مزد ماهانه به مقدار ۲۷۵ تا ۳۱۹ دالر و تهیه نیازهای غذایی ماهانه ۹۰ دالر، هزینه می‌‌شود. این پول در گذشته در ولایت‌ها پرداخت می‌شد؛ اما اکنون کابل نیز شامل آن است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در مدرک نوشته شده است که یوناما نزدیک به ۲ میلیون دالر دیگر را برای «خدمات مشابه» خارج از بودجۀ امنیتی مشترک با دیگر نهادهای سازمان ملل هزینه خواهد کرد. سازمان ملل متحد گفته است که این پول به‌طور مستقیم به گیرنده‌گان پرداخت می‌شود و مقام‌های امارت اسلامی در آن دخالتی نخواهند داشت.

مقام‌های امارت اسلامی هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: