دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما اعلام کرده است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، زنان گواه تضعیف حقوق‌شان بوده‌اند. این نهاد امروز با پخش اعلامیه‌یی به‌مناسبت «روز جهانی حقوق بشر»، بر اهمیت واقعی اعلامیۀ جهانی حقوق بشر برای افغانستان تأکید کرده و از امارت اسلامی خواسته است که پشتی‌بانی‌اش را از حقوق هر شهروند این کشور نشان دهد.

یوناما افزوده است که شعار ام‌سال روز جهانی حقوق بشر نیز بر «برابری» تمرکز دارد. براساس مادۀ اول اعلامیۀ جهانی حقوق بشر، همۀ افراد بشر آزاد به‌دنیا می‌آیند و از نگاه حیثیت و حقوق باهم برابر هستند.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، اصل برابری را حیاتی عنوان کرده و گفته که اصل‌های «برابری» و «عدم تبعیض» برای بهره‌مندشدن همۀ از حقوق بشری‌شان بسیار مهم است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان از امارت اسلامی خواسته است که این اصل را به یک واقعیت روزانه در افغانستان مبدل کند. به گفتۀ بانو لاینز، رعایت این اصل می‌تواند در شکستن چرخۀ فقر، فراهم‌کردن فرصت‌های مناسب برای جوانان و توسعۀ یک محیط صحی کمک کند.

از سویی هم، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان به تعهدات امارت اسلامی برای حفاظت از همه اقشار جامعه اشاره کرده و افزوده است که امارت اسلامی باید به این تعهداتش عمل کند.

دیبرا لاینز از رعایت‌نشدن حقوق زنان و دختران ابراز نگرانی کرده؛ زیرا به گفتۀ او، از زمانی که امارت اسلامی بر افغانستان تسلط یافته است، زنان و دختران گواه تضعیف حقوق‌شان بوده‌اند. او نیز گفته است که برای ترویج و پشتی‌بانی فعالانه از حقوق برابر برای دختران و زنان در دست‌رسی به تعلیم و تربیه، کار، رفت‌وآمد آزادانه و دیگر عرصه‌های زنده‌گی، نیاز به انجام تلاش‌های چشم‌گیر از سوی امارت اسلامی دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانو لاینز گزارش‌های معتبر کشته‌شدن، مفقودشدن و استفاده از خشونت در برابر اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان، جامعۀ مدنی به‌شمول مظاهره‌کننده‌گان، کارمندان رسانه‌یی، مدافعان حقوق بشر و اقلیت‌ها در ماه‌های پسین را نگران‌کننده خوانده است. او از امارت اسلامی خواسته است که دربارۀ این موضوع‌ها تحقیق و یافته‌هایش را علنی کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: