شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده که به اتفاق آرا قطع‌نامه‌یی را برای تسهیل کمک به افغانستان تصویب کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته به اتفاق آرا قطع‌نامۀ پیشنهادی آمریکا را به تصویب رساند که کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را که در آستانۀ فروپاشی اقتصادی‌ست، تسهیل می‌کند و کمک‌های مالی را از کنترل امارت اسلامی دور نگه می‌دارد.

در قطع‌نامه آمده است: «پرداخت وجوه، سایر دارایی‌های مالی یا منابع اقتصادی و ارایۀ کالاها و خدمات لازم برای اطمینان از ارایۀ به‌ موقع این کمک‌ها یا حمایت از چنین فعالیت‌هایی، مجاز است.» در قطع‌نامه تأکید شده است که کمک‌ها از نیازهای اولیۀ انسانی در افغانستان پشتی‌بانی می‌کند و نقض تحریم‌های اعمال‌شده بر نهادهای وابسته با امارت اسلامی، نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

قطع‌نامۀ قبلی ایالات متحدۀ آمریکا به‌دنبال اجازه‌دادن به معافیت‌های موردی از تحریم‌ها بود، اما چین و روسیه که دارای حق وتو بودند، مانع شدند. ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در توییترش نوشته بود: «کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های حیاتی باید بدون هیچ مانعی به مردم افغانستان برسد.»

تصمیم برای محدودکردن دامنۀ قطع‌نامه به یک سال که بخشی از پیش‌نویس نخست نبود، با هدف جلب رضایت متحدان اروپایی واشنگتن است که مانند هند از نبود زمان‌بندی انتقاد کرده و خواستار کنترل دقیق بر مقصد شده بودند.

در همین حال، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از تصویب این قطع‌نامه استقبال کرده است. یوناما در توییترش نوشته است که با تصویب این قطع‌نامه، زمینۀ کمک‌ به میلیون‌ها شهروند فقیر افغانستان فراهم می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یوناما از طرف‌های دخیل خواسته است که از این پس برای پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان و کمک به آنان، گام‌های عملی بردارند و از گسترش بحران اقتصادی در این کشور جلوگیری کنند.

پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی این نخستین قطع‌نامه‌ از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از کمک به مردم افغانستان و تسهیلات در روند ارسال کمک‌ها به افغانستان به تصویب می‌رسد.

پیش از این، قطع‌نامه‌یی از سوی این شورا به تصویب رسیده بود که در آن از امارت اسلامی خواسته شده بود که حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی را به رسمیت بشناسد و حکومت فراگیر تشکیل بدهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: