قرار است فردا سه‌شنبه، ۲۰ دسمبر، نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره‌ی وضعیت افغانستان در شهر نیویارک ایالات متحده‌ی امریکا برگزار شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به تازگی گفته که گزارش‌های جرایم جنگی در افغانستان را که از سوی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) مستندسازی شده است، در این نشست ارائه خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او هم‌چنان از نقض حقوق بشر در افغانستان نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته است که تعهدات خود را در بار‌ه‌ی جلوگیری از تبعیض، عدالت و معافیت از مجازات عملی کند. او افزوده است: «ادعاهای موثق از نقض حقوق بشر هنگام تعامل با مخالفان مسلح نیز دریافت شده است.»

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، اما این گزارش‌ها را یک‌جانبه و به دور از واقعیت خوانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌گوید: «در پنجشیر و در تمام نقاط کشور افراد امارت اسلامی برای تأمین امنیت تلاش می‌کنند؛ ولی متأسفانه در این گزارش‌ها واقعیت‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و این گزارش‌ها بر اساس معلومات نادرست و مغرضانه تهیه شده است.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی وضعیت افغانستان را بررسی خواهد کرد که وزارت امور خارجه‌ی پاکستان از سپردن اسناد و مدارک در باره‌ی پناه‌گاه‌های تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در خاک افغانستان به شورای امنیت خبر داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: