دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای برای افغانستان، امروز (شنبه، ۱۹ جوزا) در تهران، پایتخت ایران با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشور‌های ایران، روسیه، چین و پاکستان برای افغانستان، برگزار شده است.

سیدرسول موسوی، دستیار سرپرست وزارت امور خارجه‌ی ایران و مدیرکل آسیای جنوبی این وزارت، در نشست گروه تماس منطقه‌ای برای افغانستان، گفته که این نشست پیام‌آور صلح، ثبات، توسعه برای افغانستان و منطقه در پرتو هم‌کاری و هم‌گرایی منطقه‌ای است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او در این نشست به نقل از علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی ایران، بار دیگر خواستار ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان شده است.

سیدرسول موسوی، تصریح کرده است: «جمعیت متنوع افغانستان و کشورهای همسایه و منطقه این امید را دارند که با مشارکت هرچه بیش‌تر مردم افغانستان و اقوام و اقشار مختلف، زمینه‌ی ثبات سیاسی بیش‌تر فراهم شود و توجه حکومت فراگیر در بیانیه‌های کشورهای منطقه در این راستا است.»

در همین حال، ذاکر جلالی، رییس سوم سیاسی وزارت امور خارجه‌ی حکومت سرپرست، امروز در حساب کاربری اکس خود نوشته که امارت اسلامی با وجود دعوت‌شدن برای اشتراک در نشست گروه تماس منطقه‌ای برای افغانستان، در آن اشتراک نمی‌کند.

به گفته‌ی او، حکومت سرپرست انتظار دارد نشست‌ها در باره‌ی افغانستان باید با استفاده از میکانیزم‌های معمول و جاافتاده برگزار شود.

بلال فاطمی، آگاه مسائل روابط بین‌الملل، می‌گوید که برگزاری این گونه نشست‌ها بی‌حضور نماینده‌ای از امارت اسلامی، نتیجه‌ای در پی ندارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «نشست گروه تماس منطقه‌ای مربوط افغانستان می‌شود و با افغانستان باید آن را برگزار کنند و موضوعات افغانستان داغ است و سرش کار شود و این که گروه تماس می‌گویند که ایران خواست و نماینده‌ای از افغانستان در آن حضور نداشته باشد، نتیجه‌ای ندارد.»

گفتنی است که سال گذشته نخستین نشست گروه تماس منطقه‌ای برای افغانستان، در کابل برگزار شد که در آن نمایندگان ویژه‌ی کشورهای منطقه و همسایه‌های افغانستان شرکت کرده بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: