هم‌زمان با نزدیک‌شدن به زمستان، پایتخت‌نشینان از افزایش آلودگی هوا در شهر کابل نگران اند و می‌گویند که با گذشت هر روز، فضای این شهر بیش‌تر آلود‌ه‌تر می‌شود و بیماری‌ها و مشکلات تنفسی نیز بیش‌تر شده اند.

امیرمحمد، باشنده‌ی کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «هوای شهر بیش‌تر آلوده شده و این آلودگی هوا مردم را به بیماری‌ها و مشکلات تنفسی مواجه کرده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری دیگر از پایتخت‌نشینان می‌گویند که ناداری مردم را مجبور کرده است تا از مواد بی‌کیفیت استفاده کنند.

عبدالقدیر، دیگر باشنده‌ی کابل، می‌گوید‌: «مردم نادار اند و مجبور استند که از مواد بی‌کیفیت استفاده کنند. چوب و برق هزینه‌ی بیش‌تر دارد.»

با این حال، مسئولان شهرداری کابل می‌گویند که برای کاهش آلودگی هوا برنامه‌هایی را روی دست دارند. او می‌‌افزاید که از چند ماه به این سو در بلندمنزل‌ها، حمام‌ها و مکان‌هایی که دودزا استند، تصفیه‌کننده‌ی هوا نصب شده است.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌گوید: «از چهار ماه به این سو ما از صاحبان بلندمنزل‌ها، حمام‌ها و مکان‌هایی که دودزا استند، خواسته‌ایم که فیلتر نصب کنند و فیلتر نصب شده است.»

با این همه، بصیر امین، رییس نظارت و تفتیش اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، می‌گوید که آلودگی هوا در شهر کابل نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر است و این اداره برای کاهش آن برنامه‌هایی را روی دست دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «آلودگی هوا نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر است و امیدوار هستیم که در زمستان پیش رو بیش‌تر نشود و ما برنامه‌های زیادی برای کاهش آلودگی هوا داریم.»

کارشناسان محیط‌زیستی هشدار می‌دهند که آلودگی هوا مرگ تدریجی است که شهروندان را تهدید می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: