شماری از باشندگان شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گویند که در روزهای پسین، آلود‌گی صوتی در این شهر افزایش یافته است. آن‌ها، می‌افزایند که صدای بلند‌گوهای فروشندگان سیار مواد خوراکی و دست‌فروشان، هارن وسایل حمل‌ونقل و ژنراتورها در جریان روز به ویژه صبح‌ها، آرامش شان را برهم زده است.

باشندگان مزارشریف، از حکومت سرپرست می‌خواهند که جلو فعالیت عاملان ایجاد آلودگی صوتی در سطح شهر را بگیرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدمهران، باشنده‌ی شهر مزارشریف، می‌گوید: «سروصداهای موتر و موترسایکل‌ها به حدی زیاد شده که متأسفانه این کار روح و روان ما را ضعیف ساخته است.»

نویدالله، دیگر باشنده‌ی شهر مزارشریف، «این روزها آلود‌گی صوتی زیاد شده، هر منطقه که می‌روی، صد کراچی صد نوع بلندگو نصب کرده و صد رقم صدا تولید می‌‌کند؛ آلودگی صوتی زیاد شده است.»

در همین حال، پزشکان در بلخ، آلود‌گی صوتی را برای سلامت افراد نگران‌کننده عنوان می‌کنند.

اسدالله الفت، پزشک بخش روان‌درمانی بلخ، می‌گوید که آلودگی صوتی سبب کاهش قدرت شنوایی، ایجاد بی‌نظمی در خواب، اضطراب، سردرد شدید و بیماری‌های قلبی می‌شود. او می‌گوید: «بدبختانه در آلودگی صوتی که از طرف حکومت هیچ قیدوبند وجود ندارد، افزایش یافته است. آلود‌‌گی صوتی می‌تواند مشکلات کم‌خوابی، سردرد شدید و مشکلات در تنفس را به میان بیاورد.»

با این حال، مسئولان در اداره‌ی حفاظت از محیط زیست بلخ، می‌گویند که در هم‌آهنگی با مقام ولایت، کمیته‌ای را به منظور کاهش منابع ایجاد آلود‌گی صوتی در سطح شهر، ایجاد کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محمد محمدی، رییس اداره‌ی حفاظت از محیط زیست بلخ، می‌گوید: «اداره‌ی ما در هم‌آهنگی با نهادهایی مانند شهرداری و ترافیکف کمیته‌ای را به رهبری معاون مقام ولایت ایجاد کرده‌ایم. تلاش داریم آلود‌گی صوتی را کاهش دهیم.»

پیش از این، مسئولان گفته بودند که برای کاهش آلودگی صوتی تلاش دارند بدیلی را برای بلندگوها پیدا کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: