امروز دوم نومبر و نخستین روز آغاز روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان است. امارت اسلامی با این که آمار مشخصی از بازگشت‌کنندگان نمی‌‌گوید؛ اما از توزیع غذا به ۳۸ هزار مهاجر در نخستین روز خبر می‌دهد.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که تمام امکانات به گونه‌ی کامل برای مهاجران بازگشته، در گذرگاه‌های مرزی تورخم و اسپین‌بولدک تهیه شده است.

او می‌افزاید: «در تورخم تمام کمیته‌هایی که موظف شده، کارهای شان را به بسیار خوبی به پیش برده اند، موضوع‌های ترانسپورتی مهاجرین به گونه‌ی احسن پیش برده شده اند و کسانی که به قریه و قصبه‌ی خود می‌رفتند، انتقال داده شده اند. خدمات خیمه، خوراک و فرش‌وظرف تهیه شده است. امروز برای ۳۸ هزار تن غذا تهیه شده است؛ وضعیت به گونه‌ی نرمال ادامه دارد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در سوی دیگر، وزارت دفاع ملی، نیز اعلام آمادگی کرده است و از مقررکردن تیم‌ها و امکانات از جمله آمبولانس‌ها، پرسنل‌های صحی با دارو، موترها برای انتقال مهاجران و تهیه‌ی کمپ‌های موقت برای مهاجران بازگشته، در هر دو مرز اطمینان می‌دهد.

وزارت دفاع ملی، با پخش ویدیوهایی در حساب کاربری «ایکس» این وزارت، از آمادگی‌های کامل خبر داده است.

رحمت‌الله حاجی لالا، رییس ارکان لوای تحرکات و ترانسپورت وزارت دفاع ملی در مرز اسپین‌بولدک در باره‌ی این آمادگی‌ها می‌گوید‌: «ما به صدها موتر برای انتقال مهاجرین آماده کرده‌ایم که موترهای خردوبزرگ شامل آن هستند. برای مهاجرین در قدم اول آب پاک تهیه کرده‌ایم و در قدم دوم تیم صحی را برای شان روان کردیم. شب‌وروز در کنار مردم هستیم.»

از سویی هم، شماری از جوانان و نهادهای فعال مدنی، نیز از هم‌کاری در بخش‌های مختلف و راه‌اندازی کارزارهای جمع‌آوری کمک برای افغان‌های بازگشته اطمینان می‌دهند.

رفیع‌الله غفوری، مؤسس یکی از مکتب‌های خصوصی، می‌گوید: «این که شماری زیادی از افغان های ما از پاکستان اخراج شده اند و اخراج جریان دارد ما این را به صلاح دانستیم که برای دانش اموزان بازگشته زمینه اموزش به گونه رایگان برای یک سال فراهم می کنیم.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

زرولی مامون‌زی، فعال مدنی، نیز می‌گوید: «ما برای بازگشت‌کنندگان برای خوش‌‌آمدگویی، برای آن‌ها مواد غذایی شب و چاشت تهیه کردیم. شماری از جوانان ننگرهار یک کمپاین/کارزار را برای این‌ها راه انداخته اند کسانی که خانه‌ی اضافی دارند یا هر مواد مورد نیاز اضافی اگر دارند و وضع اقتصادی خوبی دارند ازینا خواسته می شود برای مهاجران بازگشته، اهدا کنند.»

شماری از بازگشت‌کنندگان نیز از تهیه‌ی سهولات‌ها از سوی امارت اسلامی برایشان خرسندی می‌کنند. محمدقسیم، مهاجر افغان بازگشته‌ از پاکستان، می‌گوید: «برای ما غذا داده شد، بستره داده شد گفت راحت بخوابید و بعد نماز صبح شما ره به مقصد تان می رسانیم و به ما وعده کمک و همکاری داده شد.»

گفتنی است که حکومت پاکستان اعلام کرده است همه مهاجرانی را که به گونه‌ی غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند و شمار شان به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌رسد، اخراج خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: