تکامل و تطوری در طرز و شیوۀ بناکردن و آراستن حرمسراها از زمان عبدالرحمان به این طرف رخ نموده بود و آن به ارتباط مذاق شهوی و اسافل اعضا بود.

چندان که مذکور شد، امیرعبدالرحمان «خروس مذهب» بود و تاز باز، و حرمسرایش پر از پسران نوجوان، ولی امیرحبیب‌الله رسم پدرانه را منسوخ کرد و حرمسرا را به سیمین عذاران مخصوص گردانید و عیاشی و شاد­خواری را بیش از پدر مقبول می‌­شمرد.

راستی را از این امیران بدگوهر و بدپرور هرگونه انتظاری در حکم آب در هاون کوبیدن نیست؟ امیرحبیب‌الله در زمان ولی‌عهدی هشت زن نکاحی داشت و بعد از فوت پدر، بنا بر فقه حنفی، چهار زن را طلاق گفت تا رفتارش موافق و مطابق شرع باشد. ولی از سوی دیگر بر تعداد زنان حرامسرا افزود و به آن هم بسنده نکرد و قانع نشد و بیشترینه شب­‌ها را به منزل خواهر خود «هاجر خانم» ملقب به «اخت‌السراج» می‌رفت، گویی امیرحبیب‌الله خان همانند عده­یی از شاعران معاصر، صحنۀ تمام بازی‌های زنده‌گی و تاریخ را در شهوت‌پرستی می‌دید، زیرا از این طریق به پرورش رجالی نیز نایل آمده بود. دریغ و درد بر ملتی که رجال و قدرتمندان آن از بطن کنیزان به عمل آیند و به اصطلاح خودی‌­تر حلال‌زاده نباشند و عنان اجتماع و چرخ مملکت را نیز در دست گیرند.

حبیب‌الله خان

آری امیران نااهل و گوسفند­مند، سوای این ­که چرخ‌های مزبور را در دست داشتند، در جوانی به آموخته‌های خاص خود می‌پرداختند!

از رجال نامدار و معروفی که ثمره کنیزباره‌گی و زبان‌بازی امیرحبیب‌الله بود می­توان حیات‌الله خان عضدالدوله و محمدکبیرجان و غیره را نام برد. رجاله‌های مزبور در دوران جوانی آموخته‌های خاص خود را داشتند؛ آموخته‌هایی که با آیین کشورداری و سیاست هیچ ارتباطی نداشت. چندان که هر یک از آن‌ها «گردونه‌­یی در جیب داشته که دور میزی جمع می­شده و روی دو پا نشسته به طرف یک‌دیگر رها می­‌کردند و در موقع تصادف دو گلوله به یک‌دیگر، هر کدام می‌شکست، مبلغی پول به دیگری می‌باخت.»

این بود آموزش­‌هایی که بچه‌های کنیزه‌کان می‌­آموختند. مضاف بر مشاهداتی که در حول‌وحوش حرامسراهای دربار و انگلیس پیشه‌گی پدران‌شان داشتند، و دیری نمی­‌گذشت که نشان‌های پی‌درپی به لباس‌های آن نصب می‌شد.

بریده‌یی از کتاب «تاریخ و زبان در افغانستان» اثر مایل هروی

این متن با اندکی دست‌کاری در علامت‌گذاری‌ها به هدف بهترخوانی منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: