مسئولان شفاخانه‌ی ولایتی غزنی، از افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت خبر می‌دهند و می‌گویند که در افزایش کودکان مبتلا به این بیماری، عامل‌های گوناگون نقش دارد.

نیازمحمد نوری، رییس شفاخانه‌ی ولایتی غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که در یک سال پسین شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در این ولایت افزایش یافته و عامل‌های آن، بیش‌تر گسترش دامنه‌ی ناداری و رعایت‌نشدن فاصله‌ی فرزندآوری میان خانواده‌ها است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نوری، می‌‌افزاید: «سوءتغذیه بیش‌تر در خانواده‌هایی که مواد غذایی کافی نداشته باشند یا مواد غذایی غیرمتعادل مصرف کنند، پیدا می‌شود. متأسفانه ولایت غزنی از جمله ولایت‌هایی است که رژیم غذایی مردم آن متعادل نیست. علت عمده‌ی دیگر آن، عدم مراعات فاصله بین ولادت‌ها است؛ آن‌ها نمی‌فهمند که بین ولادت‌‌ها حداقل چه قدر فاصله موجود باشد.»

سلیمه، مادری که کودکش به سوءتغذیه مبتلا است و او را برای درمان در یکی از شفاخانه‌های غزنی بستری کرده، از ارائه‌ی خدمات و اثرگذاری داروهایی که مصرف کرده است، می‌گوید: «طفلم شش‌ماهه است؛ از قلعه‌ی‌نو خواجه‌روشنایی آمده‌ایم؛ به خاطری که طفلم سوءتغذیه شده است. حالا وضعش رو به بهبود است؛ داکترصاحب گفت که ان‌شاءالله صحت‌یاب و فردا رخصت می‌شود. پنج ‌روز می‌شود که طفلم را آورده‌ایم؛ این طفل سومی‌ام است؛ دو طفلم این طور نبودند؛ این طفلکم سوءتغذیه است. امکانات و داکترصاحبان، هر چیز است.»

از سویی هم، جان‌محمد، دیگر باشنده‌ی غزنی که کودکش را برای درمان بیماری سوءتغذیه به شفاخانه آورده است، از کم‌توان‌شدن فرزندش در اثر این بیماری می‌گوید: «بچه است؛ ۱۳ماهه است. تا حالا نه نشسته می‌تواندو نه گشته می‌تواند؛ نه هم چیزی می‌خورد. یک دفعه دیگر هم این جا بستر شد؛ چیزی مشکلاتش رفع شد؛ اما خانه که بردیم، باز همان رقم شد. حالا باز هن بسترش کردیم؛ امید به خدا داریم؛ ببینیم داکترصاحبان چه می‌گویند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، محمدانور همت، مسئول مرکز درمان کودکان مبتلا به سوءتغذیه در غزنی، می‌گوید که با افزایش آگاهی‌دهی در میان باشندگان مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، مراجعه‌ی بیمارداران برای درمان بیش‌تر شده است.

گفتنی است که با افزایش شمار کودکان مبتلا به سوءتغذیه در غزنی، مرکز درمان کودکان مبتلا به سوءتغذیه در شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت، بسترهای خود را بیش‌تر کرده است تا به مراجعه‌کنندگان و بیمارانی ‌که بستر می‌شوند، رسیدگی درست کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: