عبدالرزاق گورنه، نویسندۀ سیاه‌پوست تانزانیایی، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات سال ۲۰۲۱ شد. آکادمی سلطنتی سویدن، امروز اعلام کرد که گورنه، به‌دلیل «درک بی‌ چون و چرا و عمیق او از تأثیرات استعمار و سرنوشت پناه‌جویان در خلیج بین فرهنگ‌ها و قاره‌ها»، مستحق این جایزه شناخته شده است.

او، برای رسیدن به این جایزه در سال ۲۰۲۱، نویسنده‌گانی چون هاروکی موراکامی، آنی ارنو و نگوگی وا تیونگو را کنار گذاشت؛ چهره‌هایی که کارشناسان ادبی، بخت آن‌ها برای رسیدن به نوبل را بیش‌تر می‌دانستند.

عبدالرزاق گورنه، متولد ۱۹۴۸ زنگبار و ساکن انگلستان است و پس از تحصیل در انگلیس، در دانشگاه کنت این کشور تدریس کرده است. «بهشت»، نام رمانی از گورنه است که در سال ۱۹۹۴ در فهرست نهایی جایزۀ بوکر قرار گرفته بود. «سکوت تحسین‌برانگیز»، «آخرین هدیه» و «قلبی از سنگریزه»، از آثار معتبر نشرشدۀ این نویسندۀ آفریقایی‌تبار است. او، طی ۳۵ سال پسین تنها سیاه‌پوست آفریقایی‌‌ست که برندۀ نوبل ادبیات شده است. آخرین بار، در سال ۱۹۸۶، سوینکا، نویسندۀ سیاه‌پوست نیجریه‌یی این جایزه را دریافت کرده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

روز گذشته،‌ آکادمی سلطنی سویدن اعلام کرد که جایزۀ شیمی نوبل سال ۲۰۲۱، به بنجامین لیست آلمانی و مک میلان آمریکایی تعلق گرفته است؛ دو شیمی‌دانی که برای ابداع «کاتالیز آلی نامتقارن» برندۀ این جایزه دانسته شدند. آکادمی نوبل گفته بود که این دو دانش‌مند «ابزار دقیق و جدیدی برای ساختن مولکول ابداع کرده‌اند. کاتالیز آلی تأثیر بزرگی بر پژوهش‌های دارویی گذاشته و شیمی را سبزتر کرده است.»

جایزۀ نوبل، معتبرترین جایزۀ علمی در جهان است که سالانه در بخش‌های علمی و ادبی برای نویسنده‌گان مطرح جهان اهدا می‌شود. این جایزه،‌ نخستین بار در سال ۱۸۹۵ به پیشنهاد آلفرد نوبل،‌ شیمی‌دان سویدنی پایه‌گذاری شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: