مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، امروز (چهارشنبه، ۱۸ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت می‌گویند که در یک سال گذشته، جسدهای ۸۰۰ پناه‌جوی افغان به کشور منتقل شده است. به گفته‌ی آنان، این شمار پناه‌جویان افغان به علت‌های مختلف و در کشورهای متفاوت جان داده بودند.

در کنار این، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، با ارائه‌ی گزارش کاری یک‌ساله‌ی این وزارت، تأکید می‌کنند که این وزارت توانسته است ۲۹۰۰ شهروند افغانستان که در کشورهای دیگر در معرض قاچاق انسانی قرار داشتند را، دوباره به افغانستان برگشت بدهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدارسلا خروتی، معین مالی و اداری وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در این باره می‌گوید: «در یک سال گذشته از طریق بخش‌های مربوطه‌ی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، جنازه‌ی ۸۰۰ تن از هم‌وطنان مهاجر ما که در اثر حوادث مختلف در کشورهای مختلف فوت شده بودند، منتقل شده است.»

مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، رقم بی‌جاشدگان داخلی را نزدیک به سه میلیون تن و مهاجران افغان در کشورهای دیگر را، نزدیک به هفت میلیون تن اعلام می‌کنند. به گفته‌ی آنان، در یک سال گذشته ۹۵۲ هزار و ۵۸۹ مهاجر افغان از کشورهای دیگر به افغانستان بازگشته و ۱۶۰ هزار خانواده از آوارگان داخلی نیز به محل‌های اصلی زندگی شان برگشته داده شده اند.

با این همه، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، از برخورد‌های نادرست در برابر مهاجران افغان در کشورهای بیرونی نیز انتقاد می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی این وزارت، در این باره چنین می‌گوید: «مسئله‌ی مهاجرت بشری است و جهان هم باید به این مسئله از دید بشری بنگرد. متأسفانه از آن استفاده‌ی سیاسی می‌شود. ما به گزارش‌های زیادی دست یافته‌ایم که پس از جنگ اوکراین، خانه‌های مهاجران افغان در کشورهای اروپایی از آن‌ها گرفته و به شهروندان اوکراین واگذار شده است.»

بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در یک سال گذشته نزدیک به سه هزار زندانی افغان از زندان‌های پاکستان و یک هزار زندانی نیز از زندان‌های ایران، رها و به کشور انتقال داده شده اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: