محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور امروز عازم بلخ شد و قرار بود رسانه‌ها از جریان سفر او به این ولایت اطلاع‌رسانی کنند؛ اما با ورود آقای غنی به مزارشریف اجازه داده نشد که هیچ یک از برنامه‌های او پوشش رسانه‌یی داشته باشد.

شماری از خبرنگاران بلخ این اقدام رئیس‌جمهور را نقض قانون دست‌رسی به اطلاعات می‌دانند و می‌گویند که دیدارها و نشست‌های پشت پرده، نشان‌دهندۀ وضع محدودیت بر رسانه‌هاست.

میرویس بیژن، خبرنگار در بلخ می‌گوید: «هرچند هماهنگی که از طریق ادارۀ محلی ولایت بلخ صورت گرفته بود، قرار بود ما در برنامه‌یی که امروز رئیس‌جمهور به بلخ آمده، حضور پیدا کنیم و این برنامه را تحت پوشش قرار بدهیم؛ ولی این‌که در آخرین تصمیم‌شان برای رسانه‌ها اجازه نمی‌دهند این برنامه را پوشش بدهند، این نحوی محدودیت بر رسانه‌هاست.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محمدبشیر انصاری، مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران بلخ هم این کار رئیس‌جمهور را نقض قانون می‌داند و می‌گوید که محمداشرف غنی با این کار زمینۀ نقض قانون برای زیردستانش را نیز مساعد می‌کند.

در همین حال، نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی نیز با پخش اعلامیه‌یی گفته که به رسانه‌ها و خبرنگاران محلی در بلخ، اجازۀ پوشش خبری سفر رئیس‌جمهور غنی به آن ولایت، داده نشده است.

نهاد پشتی‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان این اقدام رئیس‌جمهور را خلاف قانون دانسته و گفته است که «اجازه‌نیافتن رسانه‌های محلی و خبرنگاران که در شرایط حساس و جنگی به‌سر می‌برند، سبب می‌شود تا صدها سؤال باشنده‌گان این ولایت بی‌پاسخ بماند و نسبت به حکومت بی‌باور شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

نی هم‌چنان گفته است که رئیس‌جمهور باید در برابر مردم پاسخ‌گو باشد و این امر زمانی محقق می‌شود که خبرنگاران بتوانند رو در رو با رئیس‌جمهور، کار حرفه‌یی‌شان را انجام دهند. خبرنگاران محلی در بلخ به نی گفته‌اند که «دستگاه حکومتی به‌جای دعوت خبرنگاران برای اشتراک و پوشش خبری این سفر، برای ما خبر می‌نویسد.»

با تماس‌های پی‌هم نتوانستیم دیدگاه سخنگویان ارگ ریاست‌جمهوری را در گزارش داشته باشیم.

رئیس‌جمهور صبح امروز برای بررسی وضعیت عمومی بلخ، به شهر مزارشریف رفت. او در این سفر با مسئولان نظامی و غیرنظامی بلخ دیدارهایی داشته است. گفته می‌شود رئیس‌جمهور در این سفر با عطامحمد نور، رئیس شاخۀ انشعابی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز پشت درهای بسته گفت‌وگو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: