رئیس‌جمهورغنی صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲ دلو/بهمن) در رأس یک هیأت بلندپایۀ دولتی به منظور بررسی وضعیت عمومی هرات به این ولایت سفر کرد، اما هیچ خبرنگاری برای پوشش این سفر و نشست ودیدارهای آقای غنی به مسئولان این ولایت دعوت نشده است.

به دنبال آن ادارۀ محلی هرات از خبرنگاران درخواست کرد که به نشست دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری شرکت کنند، اما خبرنگاران شرکت در این نشست را بی‌حرمتی برای خبرنگاران خواندند و آن را تحریم کرده‌اند.

رئیس‌جمهور در سفرش به هرات با مسئولان ملکی و نظامی، علما، زنان، جوانان، اعضای شورای ولایتی، متنفذین، جامعه مدنی و سکتور خصوصی هرات، به گونۀ جداگانه دیدار می‌کند. اما در هیچ یک از این دیدارها خبرنگاران دعوت نشده‌اند.

عبدالله سلجوقی، خبرنگار در هرات با انتقاد از بی‌حرمتی به آزادی بیان و فعالیت رسانه‌یی از سوی تیم مدیریتی برنامه‌های رئیس‌جمهور می‌گوید، کسانی‌که به ملاقات آقای غنی در هرات انتخاب شده‌اند، منتقد دولت نیستند و از تیم خود او می‌باشند.

خبرنگاران می‌گویند، قرار است رئیس‌جمهور در این سفر با اقشار مختلف حتی جوانان هراتی دیدار کند، اما رسانه‌ها برای پوشش این دیدارها هیچ‌جایی ندارند که این خود نشان دهندۀ بی‌حرمتی ارگ به خبرنگاران و جامعۀ رسانه‌یی است.

نهادهای حامی خبرنگاران در هرات نیز با انتقاد از بی‌حرمتی رئیس‌جمهور و تیمش با رسانه‌ها می‌گویند، در حالی‌که حکومت همواره شعار می‌دهد که از آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها پشتی‌بانی می‌کند، اما در عمل‌ هیچ‌کاری نکرده است.

همایون نظری، مسئول کمیتۀ مصونیت خبرنگاران در هرات با انتقاد از آقای غنی و برنانه‌ریزان سفرش به این ولایت می‌گوید، در حالی‌که باید حضور رسانه‌ها و فعالان مدنی در صدر آجندای رئیس‌جمهور قرار می‌داشت، اما کسانی در آجندا گرفته شده‌اند که چالش‌ها و مشکلات مردم و جامعه هرات را پنهان ‌می‌کنند.

نظری، نادیده‌گرفتن رسانه‌ها در نشست و دیدارهای غنی با مسئولان این ولایت را، زیر پاکردن آزادی بیان می‌خواند.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری ‌می‌گوید که رئیس‌جمهور در سفرش به هیچ ولایتی با رسانه‌ها نشست خبری نداشته است.

مینه‌پال می‌گوید که برنامۀ ملاقات آقای غنی با مسئولان هرات و دعوت مهمانان از سوی ادارۀ محلی این ولایت صورت گرفته و تلاش می‌شود که امشب خبرنگاران در مراسم گرامی‌داشت از صد ساله‌گی روزنامۀ «اتفاق اسلام» دعوت شوند.

هم‌زمان با سفر آقای غنی به ولایت هرات، شهر هرات به حالت نیمه تعطیل درآمده و بیشتر جاده‌های مرکزی شهر از سوی نیروهای امنیتی بسته شده است.

باشنده‌گان هرات با انتقاد از بندش راه‌ها با آمدن رئیس‌جمهور می‌گویند که سفرهای غنی به این ولایت هیچ تاثیری بر وضعیت امنیتی و اقتصادی این ولایت نگذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: