Asset 1SWN

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران: حکومت روند اطلاع‌رسانی از مذاکرات صلح را مختل کرده است

b0a0f67d-be4c-4a84-97b6-40cb87436a5b

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران می‌گوید که حکومت با گذاشتن موانع بر سر راه خبرنگاران، روند اطلاع‌رسانی از مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه را مختل کرده است.

شماری از خبرنگارانی که از قطر برگشته‌اند، می‌گویند که حکومت با گذاشتن موانع بر سر راه‌شان، آنان را از ماندن در دوحه و تعقیب روند مذاکرات صلح منصرف کرده است.

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران امروز چهارشنبه، بیست‌وششم سنبله در اعلامیه‌یی گفته است که دست‌رسی به اطلاعات، حقوق اساسی شهروندان است و حکومت باید بدون تبعیض و با در نظرداشت قانون، زمینۀ دست‌رسی به اطلاعات را به خبرنگاران فراهم کند.

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران تصریح کرده که اطلاعات در پیوند با روند مذاکرات صلح با سرنوشت همۀ مردم افغانستان گره خورده و هر شهروند حق دارد در مورد آن بداند.

این نهاد گفته که هر نوع ممانعت خبرنگاران و رسانه‌ها در امر اطلاع‌رسانی، در مغایرت با مواد ۳۴ و ۵۰ قانون اساسی و هم‌چنان قانون رسانه‌های همه‌گانی و قانون دست‌رسی به اطلاعات است.

کمیتۀ مصونیت خبرنگاران افزوده که حکومت باید متعهد به ارزش‌های قانون اساسی در امر آزادی بیان و دست‌رسی به اطلاعات باشد و چرخ آزاد اطلاع‌رسانی را محدود نسازد.

این نهاد گفته که حکومت نباید مانع حضور خبرنگاران در نشست‌های مرتبط به صلح شود. کمیته مصونیت خبرنگاران از حکومت خواسته که زمینۀ سفر خبرنگاران به قطر را مساعد سازد.

این نهاد از شورای عالی مصالحه ملی و وزارت دولت در امور صلح خواستار همکاری در امر اطلاع‌رسانی با خبرنگاران شده است.

پیش‌تر، مجیب خلوتگر، رئیس اجرایی (نی) گفته بود که حکومت افغانستان و قطر باید بر مبنای تعهدات بین‌المللی، به خبرنگاران اجازه دهند تا بر مذاکرات نظارت داشته باشند و معلومات و مشاهدات‌شان را با مردم شریک کنند.

او گفته بود، دولت قطر تنها به تعهدی که با طالبان دارد، عمل کرده است.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام