دومین نشست «گروه تماس منطقه‌ای» در باره‌ی افغانستان که روز شنبه، ۱۹ جوزا، با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشورهای منطقه برای افغانستان و بی‌حضور نمایندگان امارت اسلامی در تهران برگزار شد، بی‌نتیجه پایان یافت.

حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان، در پایان این نشست با اشاره به حمله‌هایی در مسکو، کندهار و پاکستان، گفته است که تروریزم هنوز هم کشورهای منطقه و افغانستان را زیر تأثیر قرار می‌دهد.

آگاهان روابط بین‌الملل اما می‌گویند که بی‌حضور نمایندگان امارت اسلامی و نبود دیدگاه‌های مشترک کشورهای منطقه در باره‌ی مسائل افغانستان و منطقه، دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای بی‌نتیجه پایان یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این آگاهان، می‌افزایند که اشتراک‌کنندگان این نشست نسبت به حل مسائل افغانستان و نگرانی‌های منطقه‌ای، دیدگاه واحد ندارند و از همین رو تلاش‌های شان هم‌چنان بی‌نتیجه خواهد بود.

عبدالواحد حکیمی، آگاه روابط بین‌الملل، در این باره می‌گوید: «این‌ها دیدگاه واحد و مشابه در مورد افغانستان نداشتند و هر یک دیدگاه و استراتژی نسبت به وضعیت در افغانستان داشتند. این‌ها گاهی یک مورد می‌گویند در مورد افغانستان گاهی موردی دیگر. این‌ها از مسئله‌ی تروریزم به عنوان فشار و تحت تأثیرقراردادن امارت استفاده می‌کنند.»

معین‌گل سمکنی، دیگر آگاه روابط بین‌الملل، نیز در این باره می‌گوید: «نشستی که در تهران اجرا شد، یقیناً که نتایج ملموسی نداشته و این یک امر طبیعی است در نشست‌هایی که در باره‌ی افغانستان باشد و امارت اسلامی حضور نداشته باشد، بی‌نتیجه پایان خواهد یافت. این نشست‌ها به خاطر نشست سوم دوحه بود که چه نوع آجندا بسازند.»

آگاهان روابط‌ بین‌الملل، می‌افزایند که نشست‌ گروه تماس منطقه‌ای بیش‌تر به جای پرداختن به حل مسائل افغانستان و نگرانی‌های منطقه‌ای، بر موضع‌گیری‌های منطقه در باره‌ی آجندای نشست سوم دوحه متمرکز بوده است.

با این که در دومین نشست گروه تماس منطقه‌ای از امارت اسلامی دعوت شده بود؛ اما امارت اسلامی در این نشست اشتراک نکرد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ذاکر جلالی، از مقام‌های وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی، در واکنش به برگزاری این نشست در باره‌ی افغانستان، روز شنبه با پخش پیامی در حساب کاربری اکس خود نوشته است که افغانستان با توجه به اولویت‌های سیاست خارجی خود، مستقلانه تصمیم می‌گیرد.

او گفته است: «افغانستان دیگر «مسأله» نیست. اما بدون شک مانند هر کشور دیگر، به خصوص کشورهای منطقه «مسائلی» دارد که در جست‌وجوی یافتن راه حل برای آن‌ها است. افغانستان امروز بازیگری است که مانند هر کشور دیگر بر مبنای ارزیابی، محاسبات و اولویت‌های سیاست خارجی خویش مستقلانه تصمیم می‌گیرد.»

گفتنی است که دومین نشست «گروه تماس منطقه‌ای» در باره‌ی افغانستان، روز گذشته با حضور نمایندگانی از کشورهای ایران، چین، روسیه و پاکستان، به هدف هم‌کاری و هم‌گرایی در باره‌ی افغانستان، برای یک روز در تهران برگزار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: