ریاست معارف غزنی در سال ‌روان، پنج مکتب را در روستاهای دوردست ولسوالی‌های اندر، ناوه و خوگیانی این ولایت، ساخته است. با ساخت این مکتب‌ها، برای صدها دانش‌آموز در این ولسوالی‌ها، زمینه‌ی آموزش فراهم شده است.

میرنصیراحمد حسینی، معاون تدریسی ریاست معارف غزنی، به سلام‌وطندار می‌گوید که کارهای اداری این مکتب‌ها پایان یافته است و شماری هم به عنوان آموزگار در این مکتب‌ها گماشته شده‌ اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، ظفرخان، باشنده‌ی ولسوالی اندر غزنی،‌ می‌گوید که دو مکتب پسرانه در این ولسوالی، به تازگی ساخته شده است، اما این مکتب‌ها ساختمان ندارند و دانش‌آموزان در خانه‌های کرایی آموزش می‌بینند.

باشندگان این ولسوالی‌ها، می‌گویند که در حکومت پیشین، جنگ و دست‌به‌دست‌شدن ولسوالی‌ها میان نیروهای امنیتی پیشین و امارت اسلامی، فرصت آموزش را از کودکان گرفته بود و اکنون، امارت اسلامی باید مکتب‌های بیش‌تری در این ولسوالی‌ها بسازد.

صفی‌الله، باشنده‌ی غزنی، می‌گوید‌: «زیادتر ولسوالی‌های غزنی در حکومت پیشین ناامن بود، در آن‌جا جنگ زیاد بود. مکتب‌ها حالا هم نیست، آن زمان هم نبود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

معاون تدریسی ریاست معارف غزنی، می‌افزاید که پیشنهادهای ساخت ساختمان‌های این مکتب‌ها را به وزارت معارف سپرده است. او، از مؤسسه‌های هم‌کار نیز می‌خواهد که در ساخت‌وساز ساختمان‌های مکتب‌ها و ایجاد مکتب‌های تازه، با معارف این ولایت هم‌کاری کنند.

گفتنی است که در دو دهه‌ی گذشته، کودکان و نوجوانان زیاد واجدشرایط آموزش در شماری از ولسوالی‌های دوردست غزنی که جمهوری در آن حاکمیت نداشت، از دست‌رسی به آموزش محروم بودند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: