گوردن براون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، از حکومت این کشور خواسته است که برای کمک به جلوگیری از «زمستان گرسنه‌گی» در افغانستان یک نشست ویژه برگزار کند.

او در نامه‌یی به لیز تراس، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، پیشنهاد کرده است که با تأیید درخواست کمک‌های فوری بشردوستانۀ سازمان ملل متحد به افغانستان، بریتانیا باید یک نشست ویژه برگزار کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

براساس پیشنهاد نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، این کشور در هم‌کاری با اتحادیۀ اروپا باید از این نشست بشردوستانه میزبانی کند.

براون در این نامه افزوده است که تنها کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان کافی نیست، بلکه به گفتۀ او، برای جلوگیری از روبه‌روشدن ۹۷ درصد شهروندان این کشور با فقر، اقدامات فوری باید روی‌‌دست گرفته شود.

او هم‌چنان در نامه تأکید کرده است که نیمی از نفوس افغانستان هم‌اکنون با گرسنه‌گی شدید  روبه‌رو اند، بیش از هشت میلیون با قحطی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و حدود یک میلیون کودک غذای کافی برای خوردن ندارند و احتمال مرگ‌شان به‌دلیل گرسنه‌گی وجود دارد.

پیش از این نیز، مقام‌های بریتانیایی با نگرانی از وضعیت جاری در افغانستان گفته بودند که این کشور با شدیدترین بحران غذایی در جهان روبه‌روست.

این در حالی‌ست که سازمان ملل متحد نیز از جامعۀ جهانی خواهان کمک بشردوستانۀ ۴.۴ میلیارد دالری برای شهروندان نیازمند افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: