نخستین آزمایش‌گاه تشخیص بیماری فلج کودکان (پولیو) در افغانستان، امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ دلو) در کابل گشایش یافت. مسئولان وزارت صحت عامه، می‌گویند که این آزمایش‌گاه به هدف تشخیص نمونه‌های پولیو در افغانستان، ایجاد شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، می‌گوید که در جریان سال روان میلادی، در نظر دارند افغانستان را عاری از پولیو اعلام کنند. او می‌افزاید: «پیش از این نمونه‌های پولیو در بیرون از کشور برای تشخیص برده می‌شد. تا شش ماه دیگر این آزمایش‌گاه تشخیصیه، توانایی خواهد یافت که خودش نمونه‌های پولیو را در افغانستان تشخیص کند. ما تلاش داریم در سال روان میلادی پولیو را از افغانستان محو کنیم.»

در همین حال، مسئولان آزمایش‌گاه تشخیص ویروس پولیو، در این برنامه می‌گویند که این آزمایش‌گاه به هزینه‌ی ۸۰۰ هزار دالر امریکایی از بودجه‌ی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان ساخته شده است و توانایی تشخیص ۵۰۰ نمونه را در یک هفته دارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدناصر حنفی، رییس آزمایش‌گاه تشخیص ویروس پولیو، می‌گوید: «این آزمایش‌گاه به هزینه‌ی ۸۰۰ هزار دالر امریکایی از بودجه‌ی سازمان جهانی بهداشت در افغانستان ساخته شده است. هدف عمده‌ی ما این است که نمونه‌های پولیو را تا شش ماه دیگر در افغانستان تشخیص کنیم.»

افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی اند که هنوز بیماری فلج کودکان در آن‌ها به گونه‌ی کامل محو نشده است.

مسئولان مرکز عملیاتی بخش خاورمیانه‌ی پولیو، می‌گویند که برای ریشه‌کن‌شدن پولیو در افغانستان و پاکستان، نیاز است هر دو کشور برای محو آن به گونه‌ی مشترک کار کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حمید جعفری، رییس مرکز عملیاتی بخش خاورمیانه‌ی پولیو، می‌گوید که آن‌ها برای ارتقای ظرفیت آزمایش‌گاه تشخیص ویروس پولیو، به هم‌کاری‌های شان ادامه می‌دهند.

او می‌افزاید: «مهم این است که برای مبارزه با پولیو، افغانستان و پاکستان به گونه‌ی مشترک کار کنند و هر دو کشور بدون یک‌دیگر نمی‌توانند به مهار آن به تنهایی موفق شوند و ما به هم‌کاری‌های ما در بخش صحت به ویژه برای مبارزه با پولیو در افغانستان، ادامه می‌دهیم.»

گفتنی است که در سال گذشته‌ی میلادی، تنها شش رویداد مثبت بیماری فلج کودکان در ننگرهار ثبت شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: