کریم‌الله، باشنده‌ی ننگرهار است که امروز (دوشنبه، ۹ دلو) چهار کودکش را به یک مرکز درمانی محله‌ی شان برده است تا واکسین ضد بیماری فلج کودکان (پولیو) دریافت کنند. او می‌گوید‌: «خواست من از خانواده‌ها این است که کودکان شان را واکسین ضدپولیو کنند؛ چون رقم رویدادهای پولیو در ولایت‌های مشرقی به ویژه ننگرهار بیش‌تر ثبت شده است.»

از سویی هم، گلاب‌شاه، باشنده‌ی کندهار، می‌گوید که کودکانش را برای نجات از فلج‌شدن، واکسین کرده است. او می‌افزاید: «در مسجد داکتران/پزشکان آمده بودند و دو کودک خانواده‌ام را واکسین ضدپولیو کرده‌ام. داکتران می‌گویند که تطبیق واکسین ضدپولیو، جان کودکان را از فلج‌شدن نجات می‌دهد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

بیماری فلج کودکان، بیماری‌ انتانی و واگیردار است که به سیستم عصبی کودک آسیب می‌رساند و سبب فلج‌شدنش می‌شود و این بیماری از طریق خوردن غذا، نوشیدن آب آلوده و شنای کودکان بیمار در آب‌های جاری، به دیگران سرایت می‌کند.

وزارت صحت عامه، اعلام کرده است که نخستین دور کارزار فرعی تطبیق واکسین ضد بیماری فلج کودکان در سال ۲۰۲۴ در ۲۱ ولایت روز دوشنبه آغاز شده است و تا پنج‌شنبه ادامه می‌یابد.

عبدالقدوس بریالی، مسئول عملیاتی مرکز مبارزه با پولیو در وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این دور کارزار تطبیق واکسین ضدپولیو ۷.۵ میلیون کودک زیر پنج سال واکسین دریافت خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «نخستین دور کمپاین/کارزار فرعی تطبیق واکسین ضدپولیو در ۲۱ ولایت کشور آغاز شده است. بیش از ۲۰۰ ولسوالی را این کمپاین در بر می‌گیرد. این کمپاین، ۷.۵ میلیون کودک را زیر پوشش قرار می‌دهد.»

این در حالی‌ است که سال گذشته‌ی میلادی شش رویداد مثبت پولیو تنها در ننگرهار ثبت شده بود. گفتنی است که افغانستان و پاکستان، تنها کشورهایی اند که هنوز بیماری فلج کودکان در آن‌ها به گونه‌ی کامل محو نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: