باشندگان ولسوالی‌های ماورای کوکچه در تخار، می‌گویند که خرابی دوام‌دار راه‌های ارتباطی ماورای کوکچه، پیامدهای منفی بسیاری را روی زندگی آنان بر جا گذاشته است. به گفته‌ی آنان، به دلیل خرابی راه‌ها، سالانه شمار زیادی از بیماران در ماورای کوکچه، در مسیر رسیدن به شفاخانه‌ی ولایتی تخار، جان می‌دهند.

عبدالکریم، باشنده‌ی یکی از ولسوالی‌های ماورای کوکچه، به سلام‌وطندار می‌گوید: «بیمارانی که از ولسوالی‌های ماورای کوکچه به شفاخانه‌ی مرکزی انتقال داده می‌شوند، به دلیل خرابی سرک‌ها، سالانه حداقل ۳۰ تا ۵۰ بیمار را در جریان انتقال، از دست می‌دهیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عزیزالله نصیری، دیگر باشنده‌ی یکی از ولسوالی‌های ماورای کوکچه، نیز می‌گوید: «خواست مردم از امارت اسلامی این است که کارهای مقدماتی بازسازی سرک‌ها را شروع کند تا یک امیدواری به ملت پیدا شود و به حکومت بیش‌تر اعتماد کنند که این سبب بهبود در آبادی منطقه و هم‌چنان آرامش مردم می‌شود.»

با این حال، مسئولان ریاست فواید عامه‌ی تخار، از آغاز کار چند پروژه‌ی نیمه‌تمام در سال پیش رو، خبر می‌دهند. امیرخان حذیفه، رییس فواید عامه‌ی تخار، می‌گوید: «چهار پروژه‌ی بزرگ برای ماورای کوکچه است. در جمهوری با هزینه‌ی چهار میلیارد افغانی با چهار شرکت قرارداد شده بود که هر شرکت حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کار خود را انجام داده بودند؛ اما پس از تحولات، کار شان باقی ماند؛ چون تمویل‌کننده‌ی این پروژه‌ها بانک جهانی بود که کارهایش را در افغانستان متوقف کرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

باشندگان ولسوالی‌های هفت‌گانه‌ی ماورای کوکچه در تخار، نیمی از جمعیت این ولایت را تشکیل می‌دهند که از دوره‌ی جمهوری تا کنون، از نداشتن راه‌های ارتباطی معیاری و دست‌رسی به خدمات درمانی، رنج می‌برند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: