دو قوم به نام‌های «کاموز» و «کشتوز» در ولسوالی کامدیش نورستان که به دلیل دعوا بر سر زمین، از ۲۶ سال به این سو باهم دشمنی داشتند، اکنون پس از پایان‌دادن به دشمنی‌ ۲۶ ساله، به روستاهای شان بازگشته اند.

محمدنعیم، باشنده و یکی از بزرگان قوم کشتوز، می‌گوید که در درگیری‌های ناشی از دشمنی ۲۶ ساله بر سر آب و زمین، دست‌کم ۵۰۰ تن از این دو قوم، کشته شده ‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بشیراحمد، دیگر باشنده‌ی کشتوز که پس از ۲۵ سال به روستای خود بازگشته است، می‌گوید که روستای ‌شان به جنگل بدل شده و خانه‌های آنان به کلی از بین رفته ‌است. او می‌افزاید: «باشندگان روستا به هیچ گونه امکانات اولیه‌ی زندگی دست‌رسی ندارند. از حکومت می‌خواهیم به ما کمک کند.»

همین گونه، عبدالرحمان، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی کامدیش، می‌گوید که هم‌اکنون، مردمان این دو قوم، شب‌وروز شان را در زیر خیمه‌ها می‌گذرانند. او می‌افزاید: «حکومت باید به باشندگان در این منطقه، مکتب، شفاخانه و سرک بسازد.»

در همین حال، سیف‌الدین لتون، سخن‌گوی والی نورستان، می‌گوید که نزدیک به سه ماه پیش، قوم‌های کاموز و کشتوز، باهم صلح کرده و از آن زمان تا کنون، حدود ۴۰۰ خانواده به روستای خود بازگشته ‌اند که به شماری از آنان، کمک‌های اولیه توزیع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

سخن‌گوی والی نورستان، هم‌چنان تأکید می‌کند که اداره‌ی محلی نورستان، برای فراهم‌سازی نیازمندی‌های اولیه‌ی این مردم، تلاش دارد.

نورستان، ولایتی کوهستانی در شرق افغانستان است که باشندگان بسیاری از بخش‌های آن به شمول ولسوالی کامدیش، از دست‌رسی به خدمات اولیه محروم اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: